Przejdź do treści

Urania nr 5/2016 o Proximie i końcu misji Rosetta

Urania - Postępy Astronomii nr 5/2016
Ukazała się "Urania" nr 5/2016. W numerze najciekawsze tematy z ostatnich miesięcy. M.in. obszernie piszemy o Proximie b - planecie okrążającej najbliższa względem Słońca gwiazdę, a także o końcu misji Rosetta, żarłocznej czarnej dziurze, gromadach galaktyk, Polskiej Strategii Kosmicznej, czy jubileuszowym XX zlocie miłośników astronomii OZMA. Zachęcamy do lektury!

"Urania" nr 5/2016  ukazała się 28 października. Jest w drodze do prenumeratorów, a być może niektórzy z Was już ją otrzymali. Wkrótce będzie także dostępna w salonach EMPiK, Relay, Inmedio, wybranych kioskach ruchu, planetariach oraz w dobrych sklepach ze sprzętem astronomicznym i optycznym.

Tematem numeru jest Proxima b - planeta okrążająca najbliższą gwiazdę względem Słońca. Artykuł na jej temat napisał Marcina Kiraga, polski astronom, który brał udział w badaniach prowadzących do odkrycia tego pozaziemskiego świata. Uzupełnieniem jest tekst z działu "Przeczytane w Nature/Science", który pokazuje temat nieco szerzej i z perspektywy poszukiwania życia, a na dodatek nawiązuje do polskiej literatury fantastyczno-naukowej.

To jednak nie koniec napisanych przez odkrywców/badaczy. Polecamy uwadze także artykuł o badaniach gromad galaktyk oraz drugi o pewnej żarłocznej czarnej dziurze, czyli obserwacjach OGLE16aaa - błysku rozrywanej gwiazdy.

Kilka tygodni temu medialnym tematem był koniec misji Rosetta, w ramach której sonda kosmiczna badała z bliska kometę 67P/Czuriumow-Gierasimienko.Opisujemy najnowsze doniesienia od Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) ogłoszone w ostatnich dniach misji, a w jednym z kolejnych numerów mamy nadzieję zamieścić obszerny artykuł podsumowujący ten bardzo udany projekt.

Sporo działo się także na krajowym podwórku. Dużo miejsca poświęciliśmy wrześniowym zawodom European Rover Challenge 2016, a w zasadzie temu co działo się wokół nich. Rząd ogłosił Polską Strategię Kosmiczną. Przeprowadziliśmy wywiad z Jadwigą Emilewicz, Wiceministrem Rozwoju, którą strategię prezentowała. Zamieszczamy również nasze uwagi i spostrzeżenia do strategii. Jest też przedstawiona gra planszowa o Marsie pt. "Mission to Mars 2049" - jej twórcę spotkaliśmy podczas ERC 2016.

Z kolei z działań organizacyjnych w środowisku miłośników astronomii, warto przeczytać artykuł na temat jubileuszu OZMA - najstarszego polskiego zlotu miłośników kosmosu, a także relację z wizyty w toruńskim obserwatorium, w którym działa 32-metrowy radioteleskop, nazwany przez autorów tekstu "toruńską Mechagodzillą".

Nie brak też oczywiście doniesień o najnowszych badaniach Wszechświata, stałych działów (jak "Astronawigacja", "Komeciarz") i obszernego kalendarza astronomicznego na listopad i grudzień. Jest też wiele innych ciekawych materiałów. Zachęcamy do lektury i prenumeraty "Uranii". Można też zamówić wersję cyfrową naszego pisma.

Przypominamy, że trwa konkurs pt. "Fotki z Uranią". Zachęcamy do zgłaszania swoich fotografii, do wygrania są nagrody niespodzianki.

Więcej informacji:

Reklama