Przejdź do treści

Urania nr 6/2013

Urania nr 6/2013
23 grudnia wysłaliśmy prenumeratorom Uranię nr 6/2013. Czasopismo powinno tez być niedługo dostępne w empikach i planetariach. W numerze m.in. o rozpadzie komety ISON, a także wywiad z Jerzym Buzkiem - miłośnikiem astronomii wśród polityków.

Okładkę numeru 6/2013 zdobi jedno z ostatnich zdjęć komety C/2012 S1 ISON przed jej rozpadem. To jasny sygnał, że numer ten zawiera ciekawe materiały o kometach właśnie. Opisujemy przede wszystkim ostatnie chwile komety ISON. Obserwatorom polecamy z kolei do oglądania i fotografowania kilka innych komet. Jest nawet konkurs na zdjęcie komety. Zachęcamy także do lektury obszernego artykułu pt. "Komety zadziwiające i kapryśne".

Drugim dużym materiałem numeru jest wywiad z Jerzym Buzkiem, jednym z czołowych polityków Unii Europejskiej, który był premierem Polski oraz przewodniczącym Parlamentu Europejskiego. Nie wszyscy wiedzą, że w młodości interesował się astronomią i czytał Uranię!

Czytelnikom proponujemy polowanie na Międzynarodową Stację Kosmiczną ISS, a także zapoznanie się z ofertą Rezerwatu Meteoryt Morasko, który planuje wybudować nową ścieżkę dydaktyczną. W numerze znajdują się także piękne zdjęcia wykonane przez laureatów konkursu AstroCamera. Dokonaliśmy także krótkiej analizy statystycznego miłośnika astronomii, na podstawie wyników ankiet przeprowadzonych wśród Czytelników Uranii.

W  Uranii nr 6/2013 nie brak również stałych działów, takich jak najnowsze wiadomości z badań Wszechświata (m.in. polski satelita naukowy Lem, zagubiony księżyc Neptuna, ostatnia antena ALMA, magnetar z niezwykle silnym polem magnetycznym i inne), informacje o zlotach, obozach i wystawach, felieton, kącik olimpijczyka oraz oczywiście kalendarz astronomiczny i poradnik co obserwować na niebie.

Koniec grudnia to tradycyjnie czas odnowienia prenumeraty Uranii, do czego gorąco zachęcamy. Szczególnie, że prenumeratorzy mogą liczyć na bardzo atrakcyjny bonus: otrzymają w prezencie astronomiczny kalendarz ścienny ze zdjęciami obiektów na niebie. Roczna prenumerata Uranii kosztuje zaledwie 60 zł. Można ją opłącić tradycyjnymi metodami, albo skorzystać ze sklepu internetowego Uranii, w którym można dokonać płatności kartą lub przelewem on-line.

Informujemy także o specjalnej ofercie dla szkół - prenumeracie sponsorowanej. Szczegóły znajdują się na tej stronie.

Więcej informacji:Reklama