Przejdź do treści

Urania nr 6/2014 - największy teleskop i nagroda

Urania nr 6/2014
Urania nr 6/2014 jest w drodze do prenumeratorów i do kiosków. W numerze m.in. o największym polskim teleskopie amatorskim, o podpisaniu przez Polskę umowy z ESO, a także o "popularnonaukowym Oscarze" dla redakcji Uranii i inne ciekawe tematy. Udostępniliśmy także kolejną partię zeskanowanych archiwalnych Uranii (lata 1980-1989) oraz przypominamy o prenumeracie na rok 2015. Na prenumeratorów czekają promocje, w tym kalendarz astronomiczny.

Co prawda nie udało się tego numeru dostarczyć do Czytelników do Sylwestra 2014 r. ale mimo wszystko opóźnienie w ukazywaniu Uranii uległo zmniejszeniu. Dzisiaj zostały wysłane egzemplarze dla prenumeratorów, powinny od 7 stycznia trafiać Waszych do skrzynek pocztowych. Po 7 stycznia można będzie także kupić Uranię nr 6/2014 w salonach Empik, Relay, Inmedio i wybranych kioskach Ruchu.

Wraz z początkiem nowego roku przypominamy o odnowieniu prenumeraty na 2015 rok. Dla prenumeratorów, poza oszczędnością w stosunku do ceny w kioskach i darmowym kosztem przesyłki. przygotowaliśmy kilka specjalnych promocji. Przede wszystkim prenumeratorzy otrzymają w prezencie kalendarz astrofotografii 2015. Oprócz tego mają prawo do dodatkowego rabatu na książkę "Nowe opowiadania starego astronoma". Dodatkowo Czytelnicy Uranii mają 10% rabatu na zakupy w salonach Delta Optical. Szczegóły wszystkich promocji w numerze 6/2014, a także na dołączonej do niego wkładce oraz na stronie internetowej.

Okładkę numeru 6/2014 zdobi wizerunek "popularnonaukowego Oscara", czyli statuetka konkursu Popularyzator Nauki 2014, organizowanego przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Polską Agencję Prasową. Nasza redakcja otrzymała w konkursie nagrodę specjalną.

Drugim tematem uwidocznionym na okładce jest "Rok z życia gwiazdy nowej". Zachęcamy do lektury ciekawego artykułu Marka Mućka. Na okładce zachęcamy też do przeczytania artykułu na temat teleskopu SOWA - największego amatorskiego teleskopu w Polsce. W numerze można będzie także dowiedzieć się co nieco o zaskakującej zawartości przestrzeni międzygwiazdowej.

Miłośników astrofotografii z pewnością zaciekawi kolejny odcinek szkoły astropejzażu, a także artykuł o fotografowaniu analemy.

W Uranii mamy też wiele materiałów dla miłośników oglądania nocnego nieba. Przede wszystkim obszerny kalendarz astronomiczny - tym razem w nowej formule. Obiektem polecanym do obserwacji tym razem jest Kaskada Kemble'a. Natomiast na cały rok 2015 zdecydowanie polecamy Alamanach Astronomiczny autorstwa Tomasza Ściężora, który od teraz jest wydawany przez Polskie Towarzystwo Astronomiczne i można go pobrać nieodpłatnie w formie pliku PDF z portalu Uranii.

W numerze oczywiście mamy też kronikę wydarzeń oraz nieco szerzej przedstawione najciekawsze odkrycia astronomiczne z ostatniego okresu. I nie tylko odkrycia, bo inofmrujem yo otwarciu paru polskich obserwatoriów amatorskich - w kraju i poza granicami. Cieszymy się też z podpisania przez Polskę umowy o wstąpieniu naszego kraju do Europejskiego Obserwatorium Południowego (ESO).

Wraz z ukazaniem się numeru 6/2014 udostępniliśmy także kolejną partię zeskanowanych archiwalnych numerów Uranii. Tym razem są to lata 1980-1989. Można je przeglądać nieodpłatnie w Cyfrowym Archiwum Uranii.

Więcej informacji:


Reklama