Przejdź do treści

Urania nr 6/2021 z kalendarzem astronomicznym

Urania nr 6/2021

Ukazała się Urania nr 6/2021. Tematem okładkowym jest Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba, a w prezencie do numeru znajdziecie dodatek w formie kalendarza astronomicznego na rok 2022.

21 grudnia wysłaliśmy Uranię nr 6/2021 do prenumeratorów. Mamy nadzieję, że dotrze przed świętami. Z kolei w sieciach sprzedaży numer będzie dostępny od poniedziałku 27 grudnia (salony EMPiK, Relay, Inmedia, wybrane kioski Ruchu, dobre planetaria i sklepy ze sprzętem astronomicznym).

Wśród głównych artykułów numeru zachęcamy do lektury dwóch tekstów o Kosmicznym Teleskopie Jamesa Webba (JWST), które start, po kolejnym przełożeniu, NASA zapowiada na 24 grudnia 2021 r. Pierwszy z artykułów skupia się na tym co JWST będzie badać naukowo, a drugi na aspektach technicznych.

Kolejny artykuł nawiązuje do Roku Stanisława Lema 2021 i przedstawia różne przewidywania z twórczości Lema, które obecnie mamy całkiem realnie wokół siebie lub wiemy, że istnieją w kosmosie. Z okazji Roku Lema prowadzimy także konkurs pt. „Nowe Dzienniki Gwiazdowe” – zachęcamy do nadsyłania swojej twórczości inspirowanej polskimi badaniami naukowymi prezentowanymi w mediach popularnonaukowych wydawanych przez Polskie Towarzystwo Astronomiczne (np. Urania – Postępy Astronomii, portal Uranii, Astronarium). W numerze publikujemy kolejne z nadesłanych opowiadań, a na łamach portalu zamieszczamy kilka kolejnych.

Dwa następne artykuły dotyczą Marsa – badań jego wnętrza i wody, a także problemów na jakie natrafią astronauci przy próbach założenia baz marsjańskiej.

Zachęcamy też do lektury stałych działów takich jak Astropodróże, Czytelnicy obserwują, Cyrqlarz o meteorach, Proxima o gwiazdach zmiennych, Komeciarz, Obserwator Słońca, Kącik olimpijczyka. Nie brak też obszernego kalendarza astronomicznego na dwa kolejne miesiące oraz nowinek z badań kosmosu.

Prezentem dla Czytelników jest w tym numerze ścienny „Kalendarz astronomiczny na rok 2022”. Jeśli ktoś potrzebuje więcej egzemplarzy kalendarza, może je zamówić w naszym sklepie internetowym.
 

Więcej informacji:

 

Autor: Krzysztof Czart

Reklama