Przejdź do treści

W Utah utworzono sanktuarium ciemnego nieba

Rainbow Bridge Monument

Święte miejsce z niezapomnianymi widokami, pod bardzo ciemnym niebem, z dala od osiedli ludzkich? Takie atrakcje zapewnia Rainbow Bridge Monument – świeżo utworzony międzynarodowy obszar ochrony ciemnego nieba.

Na terenie Rainbow Bridge Monument w stanie Utah znajduje się charakterystyczna formacja skalna w kształcie mostu. Jest to jeden z największych tego typu naturalnych tworów na naszej planecie. Przez setki lat budził podziw wśród rdzennych Amerykanów i do dziś traktowany jest przez plemiona Hopi, Zuni, Nawaho, San Juan Southern Paiute, Kaibab Paiute oraz Mountain Ute jako święte miejsce.

Od dawna znany rdzennym mieszkańcom obszar wchodzący w skład Rainbow Bridge Monument został odkryty przez białych dopiero w 1909 roku. Wpływ na to miało znaczne oddalenie „skalnego mostu” od osiedli ludzkich oraz położenie w trudno dostępnym terenie. Do dzisiaj można do niego dotrzeć jedynie po dwugodzinnym rejsie łodzią po Jeziorze Powell lub po wielogodzinnym marszu górskimi szlakami (dla mniej wytrwałych funkcjonuje połączenie lotnicze). Mimo pewnych trudności komunikacyjnych okoliczne cuda natury odwiedza rocznie 85 tysięcy turystów.

Znaczna izolacja od zamieszkanych obszarów oznacza brak zjawisk związanych z zanieczyszczeniem sztucznym światłem. Pomiary prowadzone miernikiem SQM wykazały średnią jasność nocnego nieba ok. 22 mag/arcsec2, zatem obszar ten należy do najciemniejszych w całych Stanach Zjednoczonych. Tak ciemne niebo z pewnością jeszcze długo będzie rozpościerać się na tym terenem, ponieważ w najbliższej okolicy panuje całkowity zakaz wznoszenia jakichkolwiek budowli, a sam pobyt, w tym na przykład nocne kempingi, muszą zostać zaakceptowane przez radę plemienia Nawaho.

Utrzymaniu warunków naturalnej ciemności sprzyja brak jakichkolwiek źródeł sztucznego światła na obszarze Rainbow Bridge Monument oraz w bezpośredniej okolicy. Najbliższa, niewielka osada, licząca 350 mieszkańców, znajduje się w odległości około dziesięciu kilometrów, a siedmiotysięczne miasteczko Page położone jest niemal 30 kilometrów na południowy zachód. Mimo sporych odległości od najbliższych źródeł sztucznego światła, władze Rainbow Bridge Monument, w porozumieniu z przedstawicielami okolicznych miasteczek, opracowali projekty modernizacji sieci oświetlenia publicznego.

Utworzenie obszaru ochrony ciemnego nieba na opisywanym terenie nieprzypadkowo zbiegło się z obchodami Międzynarodowego Tygodnia Ciemnego Nieba, który rozpoczął się 15 kwietnia 2018 roku. Na 21 kwietnia, tj. w finałowy dzień obchodów, na brzegu jeziora Powell zaplanowano oficjalne uroczystości z okazji przyznania Rainbow Bridge Monument statusu międzynarodowego sanktuarium ciemnego nieba. W ramach uroczystości przeprowadzone zostaną wydarzenia o charakterze astronomicznym, które mają być organizowane również w innych porach roku.

Rainbow Brigde Monument jest dopiero czwartym międzynarodowym sanktuarium ciemnego nieba certyfikowanym przez Międzynarodowy Związek Ciemnego Nieba (IDA). Pozostałe trzy znajdują się na nowozelandzkiej wyspie Aotea, na chilijskim płaskowyżu oraz na terenie amerykańskiego stanu Nowy Meksyk.

Więcej informacji:

 

Źródło: IDA

Na ilustracji: Rozgwieżdżone niebo nad skalnym mostem w Utah. Źródło: Brent and Dawn Davis (www.brentdavisphotography.com)

Reklama