Przejdź do treści

W czym mogą pomóc zdjęcia Ziemi wykonane z pokładu ISS?

Ziemia widziana z Kosmosu-zanieczyszczenie światłem
Zdjęcia Ziemi wykonane przez astronautów na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej ISS po raz pierwszy służą naukowcom do badań nad zanieczyszczeniem światłami miejskimi. Dzięki nim możliwe było określenie stopnia tzw. globalnego zanieczyszczenia naszej planety przez sztuczne źródła światła.
 
Nie chodzi tu jednak tylko o znane już od dziesięcioleci, często widywane na kosmicznych fotografiach sygnatury miast i dróg, ale również dobrze widoczną z orbity, rozmytą poświatę, która jest światłem rozproszonym pochodzącym z oświetlonych ulic i budynków. To właśnie ta poświata sprawa, że nocne niebo w pobliżu miast jest znacznie pojaśnione, przez co dramatycznie spada widoczność gwiazd.
 
 
Ziemia widziana z Kosmosu. Źródło: NASA


Międzynarodowy projekt badawczy rozpoczął się w lipcu 2014 roku. W jego ramach skatalogowano ponad 130 000 zdjęć — czyli całe archiwum fotografii Ziemi w ISS, wykonanych w najwyższej rozdzielczości. Zdjęcia te przetransformowano w mapy konkretnych miejsc na naszej planecie i dodatkowo skalibrowano przy użyciu gwiazd tła oraz znanych jasności nocnego nieba widzianego z Ziemi.

Co ciekawe, jednym z wniosków zaangażowanych w projekt naukowców jest istnienie następującej zależności: europejskie kraje i miasta z wysokim długiem publicznym mają znacznie większe zużycie energii na oświetlenie ulic, a całkowity koszt tak spożytkowanej energii w krajach Unii Europejskiej wynosi aż 6 300 milionów Euro rocznie.
 
 
Czytaj więcej:

 

Źródło: Astronomy.com

Opracowanie: Elżbieta Kuligowska
 
(Tekst ukazał się pierwotnie w serwisie edukacyjnym PTA Orion, którego zasoby zostały włączone do portalu Urania)
 
Na zdjęciach: Ziemia widziana z Kosmosu. Źródło: NASA

Reklama