Przejdź do treści

W Kielcach trwają zawody łazików marsjańskich

European Rover Challenge 2022

Od 9 do 11 września w Kielcach trwa European Rover Challenge, czyli Międzynarodowe Zawody Łazików Marsjańskich i towarzyszące im wydarzenia. W strefie wystawców dostępne jest także stoisko „Uranii”.

Trzydzieści drużyn z dziesięciu krajów rywalizuje na sztucznym torze przypominającym powierzchnię Marsa, na którym robotyczne łaziki mają do wykonania różne zadania. To ósma edycja zawodów European Rover Challenge (ERC). Pula nagród głównych w finale wydarzenia wnosi 5000 dolarów. Zawody i towarzyszące im wydarzenia trwają na kampusie Politechniki Świętokrzyskiej w Kielcach, a dodatkowo można je śledzić online.

Każdy z dni wydarzenia poświęcony jest osobnemu tematowi. W piątek był to Mars – eksperci opowiadali o eksploracji Czerwonej Planety i perspektywach jej kolonizacji. W sobotę tematem jest Księżyc – a konkretnie kosmiczne technologie pozwalające na powrót człowieka na Księżyc, pozyskiwane zasobów z jego powierzchni, a także wykorzystanie jako platformy startowej do bardziej dalekich misji kosmicznych. Z kolei w niedzielę mowa będzie o Ziemi – zaproszeni goście porozmawiają o wykorzystywaniu danych satelitarnych i ich roli w codziennym życiu.

W niedzielę 11 września zostanie też nawiązane zdalne połączenie z ekspedycją badawczą fundacji Ocean Exploration Trust (założonej przez odkrywcę wraku Titanica, dr. Roberta Ballarda) znajdującą się obecnie na Pacyfiku, w pobliżu Hawajów. Członkowie załogi opowiedzą o projekcie Nautilus, którego kluczową częścią jest operowanie podwodnym robotem ROV (remotely operated vehicle). Jest on wykorzystywany przy badaniu dna oceanów i otworów wulkanicznych, a więc w najbardziej ekstremalnych warunkach na Ziemi, które naukowcy traktują jako zbliżone do kosmicznych.

Wśród ekspertów zaproszonych na ERC znajdują się m.in. dr Reut Sorek Abramovich, która jest astrobiologiem i prezesem The Mars Society w Izraelu, dr Niamh Shaw – popularyzatorka kosmosu oraz ścisłych i technicznych, Justyna Redełkiewicz z Agencji Unii Europejskiej ds. Programu Kosmicznego (EUSPA), oraz prof. Grzegorz Wrochna – prezes Polskiej Agencji Kosmicznej (PAK). W gronie tym jest też Rafał Grabiański z „Uranii”.

Wśród atrakcji w ramach ERC wyróżnia się jedyna w Europie idealnie odwzorowana i specjalnie sprowadzona z USA replika skafandra astronauty Neila Armstronga, który 21 lipca 1969 roku jako pierwszy człowiek stanął na Księżycu. W czasie wydarzenia skafander będzie można obejrzeć z bliska.

W trakcie drugiego dnia studenci ze SpaceTeam AGH zaprezentują projekt urządzenia do transportu księżycowej skały (regolitu). Może ono w przyszłości posłużyć do pozyskiwania zasobów niezbędnych do stworzenia pierwszej osady na Srebrnym Globie.

Niecodzienną atrakcją będzie także możliwość samodzielnego sterowania łazikiem czeskiego zespołu RoverOva. Goście będą mogli przemierzyć tor marsjański, sterować robotycznym ramieniem oraz wykonywać różne drobne zadania.

Współorganizatorami tegorocznej edycji ERC są Europejska Fundacja Kosmiczna (ESF), Politechnika Świętokrzyska oraz Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego. Rolę miasta gospodarza wydarzenia pełnią Kielce. Wydarzenie zostało objęte honorowym patronatem Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA), Międzynarodowej Federacji Astronautycznej (IAF) oraz Związku Pracodawców Sektora Kosmicznego.

Partnerami wydarzenia są: PAK, EUSPA, Międzynarodowy Uniwersytet Kosmiczny (ISU), MathWorks, Stowarzyszenie Polskich Profesjonalistów Sektora Kosmicznego (PSPA), Mars Society Polska, Politechnika Poznańska, Kell Ideas (Leo Rover), Akademia Leona Koźmińskiego oraz Freedom Robotics. Partnerami wspierającymi zostali: Pokojowy Patrol, Pyramid Games, Explore Mars oraz Austriackie Forum Kosmiczne.

Stoisko Uranii podczas ERC 2022 w Kielcach

Stoisko Uranii podczas Eeuropean Rover Challenge (ERC 2022) w Kielcach. Fot.: Urania

 

Więcej informacji:

 

Opracowanie: Krzysztof Czart

Źródło: ERC

 

Reklama