Przejdź do treści

W Szprotawie będzie obserwatorium astronomiczne

Wieża ciśnień w Szprotawie

Pod koniec stycznia 2021 r. w Szprotawie rozstrzygnięto konkurs na opracowanie koncepcji zagospodarowania zabytkowej wieży ciśnień oraz Parku Goepperta. Ma tam powstać m.in. obserwatorium astronomiczne!

W listopadzie 2020 roku burmistrz Szprotawy, Mirosław Gąsik, ogłosił konkurs na opracowanie koncepcji kompleksowego zagospodarowania wieży ciśnień oraz Parku Goepperta. Czekano na pomysły adaptacji XIX-wiecznego zabytkowego budynku wieży ciśnień na obserwatorium astronomiczne oraz miejsce uprawiania wspinaczki, stworzenie bezobsługowego parku linowego, ścieżki dydaktyczno-rekreacyjnej, pola biwakowego z przystanią kajakową nad kanałem Młynówka oraz uporządkowanie przestrzeni na przyległym do obiektów obszarze.

Konkurs został rozstrzygnięty pod koniec stycznia 2021 r. Wygrał projekt, który wykonały Agata Pawlak oraz Karolina Bartnicka-Wójcik.

Image

 

Zielona Orbita – wizualizacja projektu zagospodarowania wieży ciśnień w Szprotawie. Ma tam powstać m.in. obserwatorium astronomiczne. Źródło: Agata Pawlak, Karolina Bartnicka-Wójcik.

Zadanie przebudowy wieży ciśnień oraz Parku Goepperta na Zespół Parków Linowych i Obserwatorium Astronomiczne „Zielona Orbita” zostało przez radnych włączone do Gminnego Programu Rewitalizacji Gminy Szprotawa na lata 2016–2023. Teraz miasto zapowiada rozpoczęcie starań o pozyskanie finansowania na realizację projektu.

Wieżę ciśnień wybudowano w Szprotawie w 1867 roku, w czasie gdy powstawały miejskie wodociągi. Została przebudowana w 1903 r. W latach 90. XX w. powstał nowy zbiornik wieżowy. Wieża jest wpisana do rejestru zabytków, ale od lat popada w ruinę.

Więcej informacji:

 

Autor: Krzysztof Czart

Źródło: Szprotawa.pl / Gazeta Lubuska

 

Wieża ciśnień w Szprotawie

Wieża ciśnień w Szprotawie. Źródło: Dorota Nowak / Wikipedia.

 

Reklama