Przejdź do treści

W Toruniu odbędzie się prezentacja reprintu dzieła Kopernika

De revolutionibus (O obrotach) - przykładowa strona reprintu z tłumaczeniem

W czwartek 17 stycznia 2019 roku w Toruniu będzie okazja poznać dzieła Kopernika, a w szczególności zobaczyć reprint polskiego tłumaczenia przygotowanego na podstawie pierwszego wydania „De revolutionibus...” („O obrotach...”). Na prezentację zapraszają Książnica Kopernikańska oraz toruński oddział Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii.

Najnowszy reprint dzieł najsłynniejszego polskiego astronomia został wydany przez Fundację Nicolaus Copernicus. Zawiera zarówno oryginalny tekst dzieł Mikołaja Kopernika (po łacinie), jak i polskie tłumaczenie. Na każdej karcie książki w kolumnie po lewej jest tekst łaciński, a po prawej polski. Reprint zawiera także przedmowę tłumacza, życiorys Kopernika autorstwa Juliana Bartoszewicza oraz inne pisma naukowe astronoma z Torunia.

Warto wskazać, iż wydanie różni się od edycji ksiąg Kopernika opublikowanej w 1976 roku, przy której tłumacze posiłkowali się rękopisem dzieła słynnego astronoma (a rękopis ten w wielu miejscach różni się od pierwszego wydania „De revolutionibus...”). Bieżące wydanie oparte jest natomiast na pełnym tłumaczeniu pierwszego wydania dzieła na język polski, ogłoszonego przez astronoma Jana Baranowskiego (dyrektora Warszawskiego Obserwatorium Astronomicznego) w 1854 roku. Stanowi zatem reprint tegoż tłumaczenia z połowy XIX wieku.

Prezentacja odbędzie się w Książnicy Kopernikańskiej w Toruniu w czwartek 17 stycznia 2019 roku o godz. 18:00.

Jeśli ktoś chciałby posiadać w swojej bibliotece to dzieło, a nie ma możliwości wybrać się na toruńską prezentację, może je zamówić poprzez sklep Uranii.

Więcej informacji:

 

Opracowanie: Krzysztof Czart

Reklama