Przejdź do treści

Wake Up! Rosetta! - zagłosuj na Józka

Na ilustracji: Wake up Rosetta!

Europejska Agencja Kosmiczna w 2004 roku wysłała w kosmos sondę Rosetta. Sonda Rosetta wkrótce doleci do celu swojej misji, czyli do komety okresowej 67P/Czuriumow-Gierasimienko.
 

20 stycznia o godzinie 10:00 wewnętrzny zegar statku da sygnał do wybudzenia podsystemów po 31 miesięcznej hibernacji. Pobudka nastąpi 673 miliony kilometrów od Ziemi. 

Polska ma swój udział w tej misji. Na lądowniku Philae, który wyląduje na komecie, znajduje się instrument badawczy - penetrator kometarny MUPUS (Multi-Purpose Sensors for Surface and Sub-Surface Science), który został skonstruowany przez dra inż. Jerzego Grygorczuka z Centrum Badań Kosmicznych PAN.
Więcej na temat MUPUSA można dowiedzieć się na stronie http://mechatronics.cbk.waw.pl/projekty/mupus
 
Żeby uatrakcyjnić włączenie Rosetty, ESA ogłosiła konkurs pod nazwą "Wake Up! Rosetta!".  Na Facebooku prezentowane są krótkie filmy, w których autorzy przedstawiają swoją wizję wybudzenia sondy Rosetta. Każdy fiml musi zawierać hasło "Wake Up! Rosetta!". Wygra ten, na który zagłosuje najwięcej użytkowników za pośrednictwem Facebooka.

W konkursie bierze udział 17-letni Józek Dobrowolski z Polski. 
 

Zwycięzcy dwu pierwszych miejsc pojadą obejrzeć operację lądowania próbnika sondy na komecie okresowej 67P/Czuriumow-Gierasimienko do Europejskiego Centrum Operacji Kosmicznych ESA w Darmstad (Niemcy). Polak ma duże szanse na wygraną.W tej chwili na jego klip zagłosowało już ponad 1400 osób, co daje mu w miejsce w czołówce. Ale to i tak mało, gdyż inne klipy mają tych głosów więcej.

Jeśli chcieliby Państwo pomóc rodakowi oraz włączyć się do zabawy to można zagłosować na film pod linkiem:

 

 

 Na liście należy wyszukać "Joseph, Age 17". W tym celu trzeba kliknąć na dole strony na "View More" tak długo, aż pojawi się polski klip. 

 

Stopklatka z filmu jest charakterystyczna - na tle jasnopomarańczowej ściany jest półka z dużym zegarem w prawym rogu.

 

Niestety, aby zagłosować, trzeba posiadać konto na facebooku.

Każdy biorący udział w głosowaniu może oddać raz dziennie głos aż do 20 stycznia!

 

Zapraszamy do zabawy i prosimy, aby poinformować o głosowaniu także swoich znajomych.

 

Źródło: Paweł Z. Grochowalski

Na ilustracji: Wake up Rosetta!

(Tekst ukazał się pierwotnie w Serwisie edukacyjnym PTA Orion, którego zasoby zostały włączone do portalu Urania)

Reklama