Przejdź do treści

Warsztaty astrofotografii w Młodzieżowym Obserwatorium Astronomicznym w Niepołomicach

Na zdjęciu: Półcieniowe zaćmienie Księżyca w obiektywie nauczycielki fizyki Jolanty Olejniczak. Źródło: MOA

Korzystając z możliwości, jakie daje nowa siedziba, Młodzieżowe Obserwatorium Astronomiczne wznawia szkolenia nauczycieli w zakresie astrofotografii.

Dobre wyposażenie w sprzęt oraz obszerny taras obserwacyjny stwarzają warunki do intensywnego zdobywania i doskonalenia umiejętności w zakresie obserwacji astronomicznych dziennych i nocnych. Zapraszamy nauczycieli wszelkich specjalności i wszystkich typów szkół do udziału w bezpłatnych zajęciach, prowadzonych przez doświadczonych obserwatorów.

Formularz rejestracyjny znajduje się na stronie MOA. Liczba miejsc ograniczona!

Od piątku 28 do poniedziałku 31 stycznia 2022 roku odbędą się w Niepołomicach kolejne warsztaty obserwacyjne, przeznaczone dla nauczycieli oraz pełnoletnich pasjonatów astrofotografii. Uczestnicy zostaną zakwaterowani w budynku Młodzieżowego Obserwatorium Astronomicznego przy ulicy Mikołaja Kopernika 2, tam też będą odbywały się wszystkie zajęcia. Do dyspozycji będziemy mieli salę wykładową, jadalnię, dwie sale ćwiczeń oraz kopułę z teleskopem. Oprócz tego na tarasie obserwacyjnym będzie można ustawić instrumenty przenośne, nawet te zasilane zewnętrznie, ponieważ są tam trzy przyłącza z dostępem do sieci elektrycznej oraz do Internetu. Na niebie będą wtedy królowały gwiazdozbiory zimowe z Bykiem, Orionem, Woźnicą i Bliźniętami, zaś naszą uwagę niewątpliwie przyciągną Plejady, Wielka Mgławica w Orionie i Gromada Podwójna w Perseuszu.

Dla wytrwałych nad ranem pojawi się Wenus w postaci wąskiego sierpa. Tematów nie braknie, zwłaszcza że zajmiemy się również opracowywaniem zdjęć z projektów Microobservatory oraz EarthKAM. W ciągu dnia będziemy poświęcać czas na obserwacje Słońca, którego aktywność nadal rośnie. Na tarasie obserwacyjnym będą dostępne zarówno teleskopy z filtrami szarymi, jak też z filtrami w linii H‑alfa. Podobnie jak w latach ubiegłych, udział w zajęciach będzie bezpłatny, wysokość opłaty za noclegi (w śladowej wysokości) zostanie podana około połowy stycznia, zaś wyżywienie należy sobie zapewnić we własnym zakresie. Jak wspomniano, do dyspozycji będzie jadalnia z pełnym wyposażeniem kuchennym. Zajęcia, jak to na warsztatach, będą prowadzone zarówno przez nauczycieli MOA, jak i przez samych uczestników. Zachęca się do zabrania ze sobą własnego sprzętu obserwacyjnego – lunet, teleskopów, kamer fotograficznych, choć i na miejscu sprzętu jest dosyć. Z praktyki jednak wiemy, ze najlepiej pracuje się z własnym sprzętem, którego obsługa może być doskonalona dzięki kontaktom z doświadczonymi obserwatorami.

 

Czytaj więcej:

 

Źródło: MOA/Grzegorz Sęk

Na zdjęciu: Półcieniowe zaćmienie Księżyca w obiektywie nauczycielki fizyki Jolanty Olejniczak. Źródło: MOA.

Reklama