Przejdź do treści

We wtorek MTG, pierwszy satelita meteorologiczny nowej generacji, leci na orbitę

Na zdjęciu: Statek transportowy z MTG-I1 przybywa do Kourou. Źródło: ESA
Już we wtorek 3 grudnia 2022 roku Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) i organizacja meteorologiczna EUMETSAT (European Organisation for the Exploitation of Meteorological Satellites) zapraszają na transmisję live z wystrzelenia pierwszego meteorologicznego satelity nowej generacji MTG-I1 z europejskiego centrum lotów kosmicznych w Kourou (Gujana Francuska). W projekcie uczestniczą Polacy.
 
Umieszczenie na orbicie geostacjonarnej pierwszego satelity z serii MTG (Meteosat Third Generation – Imager 1) stanowi początek nowej epoki w obserwacji Ziemi. Zestaw nowoczesnych instrumentów umieszczonych na pokładzie satelity umożliwi wczesne wykrywania szybko tworzących się burz, a także zaawansowane prognozowanie pogody i monitoring klimatu naszej planety. Satelity MTG to jeden z najnowocześniejszych systemów satelitarnych tego typu, jakie dotychczas zbudowano, mający zapewnić nieprzerwaną dostawę satelitarnych danych pogodowych przez całe nadchodzące dwudziestolecie.
 
Na pokładzie satelity znajdują się między innymi dwa ultranowoczesne instrumenty obrazujące: FCI (Flexible Combined Imager) oraz LI (Lightning Imager) – FCI dostarczać będzie informacji o atmosferze ziemskiej, lądach, a także morzach i oceanach w 16 kanałach spektralnych z krokiem dziesięciominutowym, zaś LI to pierwszy europejski instrument wykrywający wyładowania atmosferyczne w obrębie atmosfery ziemskiej zarówno w dzień, jak i w nocy (pasmo światła widzialnego). Oba pokrywają swym zasięgiem całą hemisferę ziemską (obserwacja i detekcja w obrębie ‘Full Disc’).
 
W prace nad przygotowaniem misji Lightning Imager zaangażowani są m.in. specjaliści z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowego Instytutu Badawczego (IMGW-PIB) i doktorant ze Szkoły Doktorskiej Nauk Ścisłych i Przyrodniczych Uniwersytetu Jagiellońskiego  mgr Rafał Iwański, który brał udział w pracach nad instrumentem i w jego testowaniu, natomiast obecnie opracowuje dane satelitarne z LI i nadzoruje pracę orbitalną instrumentu.
 
Transmisja potrwa około trzech godzin. Sam moment wystrzelenia rakiety nośnej Ariane przewidywany jest na godzinę 21:30. Zapraszamy do wspólnego oglądania transmisji z wystrzelenia satelity MTG-I1 we wtorek o godzinie 20:00 czasu lokalnego: https://www.esa.int/ESA_Multimedia/ESA_Web_TV.
 
MTG - Arianespace
MTG w Kourou. Źródło: ESA
 
 
Czytaj więcej:
 
 
Źródło: UJ / IMGW-PIB
 
Opracowanie: Rafał Iwański, Elżbieta Kuligowska
 
Na zdjęciu: Statek transportowy z MTG-I1 przybywa do portu kosmicznego Kourou – jesień 2022 roku. Źródło: ESA

Reklama