Przejdź do treści

Weź udział w konkursie “Cosmic Challenge: Curiosity”

Obserwatorium Pic du Midi we Francji zimą

Jeszcze przez kilka dni można wziąć udział w konkursie „Cosmic Challenge: Curiosity”, który skierowany jest do uczniów szkół podstawowych z całej Polski interesujących się badaniami Marsa. W jego realizacji pomaga Obserwatorium Pic du Midi z Francji. Konkursy z serii „Cosmic Challenge” organizowane są przez Fundację SpaceShip. Urania jest patronem konkursu. Konkurs kończy się 20 lutego 2022 r.

Konkurs „Cosmic Challenge: Curiosity” wystartował 1 grudnia 2021 r. Skierowany jest do dzieci i młodzieży ze szkół podstawowych w całej Polsce. W ramach I etapu konkursu należy napisać pracę pisemną nt. „Jak w najbliższych latach będzie wyglądać eksploracja Marsa przez następcę Ingenuity?Zakończenie I etapu konkursu przewidziane jest na 20 lutego 2022 r.

W I etapie Konkursu zostanie wybranych 15-20 najlepszych prac, których autorzy zostaną zaproszeni do udziału w Finale Konkursu (II etap Konkursu). Finaliści zostaną poinformowani o tym fakcie e-mailowo. Dodatkowo wyniki I etapu zostaną zamieszczone na stronie internetowej Organizatora.

Nagrodą w konkursie będzie wyjazd dla trójki zwycięzców do Obserwatorium Pic du Midi, które znajduje się we francuskich Pirenejach na wysokości prawie 3 tys. metrów n.p.m.

Konkurs „Cosmic Challenge: Curiosity” Jego Opiekunem Merytorycznym jest inż. Artur B. Chmielewski z NASA Jet Propulsion Laboratory (JPL) w Pasadenie w Kalifornii – jest kierownikiem planowania następnej misji NASA dotyczącej budowy helikoptera na Marsa.

Artur B. Chmielewski, wspólnie z Eweliną Zambrzycką-Kościelnicką, są autorami książki pt. „Kosmiczne wyzwania. Jak budować statki kosmiczne, dogonić kometę i rozwiązywać galaktyczne problemy”, w której możemy przeczytać historię budowy Ingenuity.

Więcej informacji o edycji konkursu „Cosmic Challenge: Curiosity” znajduje się na stronie.

Konkursy z serii „Cosmic Challenge” organizowane są przez Fundację SpaceShip od 2019 r. Pierwotnie występowały pod jedną nazwą „Cosmic Challenge”. Od 2021 r., czyli od trzeciej edycji, konkurs doczekał się trzech różnych części pod wspólną nazwą, które różnią się przymiotnikiem, w zależności od grupy wiekowej, do której jest skierowana dana część. Dla dzieci i młodzieży ze szkół podstawowych jest „Curiosity”, dla młodzieży szkół ponadpodstawowych „Pathfinder” oraz dla studentów „Voyager”.

Konkursy „Cosmic Challenge” są integralną częścią programu edukacyjnego skierowanego do dzieci i młodzieży, który ma na celu rozwój edukacji interdyscyplinarnej oraz zachęcenie do rozwijania kosmicznych zainteresowań. W maju 2021 r. w Instytucie Informatyki UMCS w Lublinie odbył się II finał konkursu „Cosmic Challenge” skierowanego do młodzieży szkół średnich.

Zakończyły się już konkursy III edycji „Cosmic Challenge: Voyager” (28 listopada 2021 r.) oraz „Cosmic Challenge: Pathfinder” (31 stycznia 2022 r.). Na ogłoszenie wyników obu konkursów trzeba jeszcze poczekać. Odbędzie się ono prawdopodobnie w maju 2022 r. na Uniwersytecie im. Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.  

Program został objęty patronatem honorowym Polskiej Agencji Kosmicznej, Centrum Badań Kosmicznych PAN, Ambasady Francji w Polsce, Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, Politechniki Wrocławskiej, Związku Pracodawców Sektora Kosmicznego, Astroniki, SatRevolution S.A., Creotech Instruments S.A., Akademii Leona Koźmińskiego, MARS Society Polska, European Space Foundation oraz patronatem medialnym Uranii–Postępów Astronomii, Astronomia24, Kosmonauta.net, Space24, AstroNET i Radia Lublin. Instytucją Wspierającą program jest Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej.

Głównymi celami Konkursu są:

  1. Promocja edukacji w zakresie STEM.
  2. Integracja wiedzy nt. Kosmosu z przedmiotami matematyczno-przyrodniczymi.
  3. Rozwój kreatywności i innowacyjności wśród dzieci i młodzieży.
  4. Promocja praktycznego wykorzystania wiedzy integrującej różne obszary/przedmioty.
  5. Rozwijanie umiejętności rozwiązywania złożonych problemów.


Informacje niezbędne do wzięcia udziału w konkursie, w tym zasady konkursu i kryteria oceny prac konkursowych znajdują się w Regulaminie programu „Cosmic Challenge: Pathfinder”.

Projekt Narodowego Instytutu Wolności

Konkurs „Cosmic Challenge: Pathfinder” jest elementem projektu „Tarcza Sobieskiego”. Projekt sfinansowany jest przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021–2030.

Źródło: Fundacja SpaceShip

Oprac. Paweł Z. Grochowalski

 

Reklama