Przejdź do treści

"Wiedza i Życie" nr 8/2015 o wielkich teleskopach i planetach

W sierpniowym numerze "Wiedzy i Życia" jest sporo o astronomii. Na okładce wizualizacja teleskopu E-ELT, a w środku długi arykuł o wielkich teleskopach przyszłości oraz wywiad z prof. Maciejem Konackim z na temat planet pozasłonecznych.

"Wiedza i Życie" to czasopismo popularnonaukowe poświęcone różnym dziedzinom nauki. W numerze 8/2015 znajdziemy całkiem sporo na tematy astronomiczne, co zapowiada już sama okładka, na której widnieje przyszłe "największe oko świata na niebo", czyli budowany przez Europejskie Obserwatorium Południowe (ESO) teleskop E-ELT, który będzie mieć 39,3 metra średnicy. Wewnątrz numeru w kilkustronicowym artykule przedstawiono właśnie E-ELT oraz inne ekstremalnie wielkie teleskopy będące w trakcie budowy (GMT oraz TMT).

Zaraz po tekście o wielkich teleskopach trafimy na wywiad na sześć stron z prof. dr hab. Maciejem Konackim na temat planet pozasłonecznych. Natomiast pod koniec zawartości numeru jest tradycyjny dział "głowa do góry", w którym jest krótko opisane co widać na niebie w sierpniu oraz zawarto ciekawostkę na temat pewnej żarłocznej galaktyki (M87).

Więcej informacji:

Na ilustracji:
Okładka "Wiedzy i Życia" nr 8/2015. Źródło: Wiedza i Życie.Reklama