Przejdź do treści

Wielkopolskie „Spotkania z astronomią” – wrzesień 2015

Pod Muchomorkiem

„Spotkania z astronomią” są organizowane przez mgr inż. Łukasza Wojtyniaka, który jest wiceprezesem poznańskiego oddziału PTMA oraz założyciela Przeźmierowskiego Obserwatorium Astronomicznego POA. Dodatkowo prowadzi serwis „Astronomia dla dzieci”.

„Spotkania z astronomią” to cykliczne spotkania popularyzacyjne dla dzieci i młodzieży w przedszkolach, szkołach i innych ośrodkach oświatowych z Poznania i okolic. W czasie „Spotkań” prezentowane są wykłady, prelekcje o tematyce astronomicznej i fizycznej, pokazy planetarium oraz ważnych zjawisk na niebie np. zaćmienia Słońca. Ponadto przeprowadzane są również ciekawe eksperymenty naukowe np. powstawanie kraterów na Księżycu, lądowanie na nim pierwszego człowieka, załamanie światła, zjawisko dyfrakcji na przykładzie różnych jego źródeł i wiele innych. Spotkania te mają na celu popularyzację astronomii wśród dzieci oraz ich edukację astronomiczną.  

 14 września 2015

„Astronomia dla dzieci” gościła z prelekcjami w Przedszkolu nr 175 w Poznaniu. Kilka grup dzieci w różnym wieku – w tym również najmłodsze w wieku trzech lat(!) – miały okazję zobaczyć i posłuchać wielu ciekawych rzeczy związanych z astronomią. Głównymi tematami był Księżyc, z naciskiem na jego całkowite zaćmienie w dniu 28 września br. oraz jego poranne październikowe spotkania z planetami. Omówione zostały również księżyce w Układzie Słonecznym, w tym nie tylko planet, ale również planetoid. Dla najmłodszych słuchaczy przygotowany był program o planetach w Układzie Słonecznym oraz różne eksperymenty, m.in. o powstawaniu kraterów, o fazach Księżyca itp. Dzieci dowiedziały się także, dlaczego z Ziemi widzimy tylko jedną stronę Księżyca i jak doszło do jego powstania.

18 września 2015

W Przedszkolu „Pod Muchomorkiem” w Przeźmierowie tematami były: spotkanie Księżyca z Saturnem, całkowite zaćmienie Księżyca, poranne planety i gwiazdozbiór Łabędzia. Dzieci otrzymały mapę tej konstelacji oraz kolorowanki z nią do pomalowania. A na koniec dzieci obejrzały niebo na suficie w domowym planetarium.

21 września 2015

„Astronomia dla dzieci” odwiedziła Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Dzieci Niesłyszących w Poznaniu. Spotkanie było bardzo ciekawe, a dzieci - co nieczęsto się zdarza – były bardzo zadowolone i zaciekawione. Tematem przewodnim był Księżyc. Każde słowo tłumaczone było na język migowy. Na początku była prezentacja porannych koniunkcji Księżyca z planetami (Wenus, Marsem, Jowiszem i Merkurym) oraz całkowitego zaćmienia Księżyca. Dzieci i młodzież poznały wiele ciekawostek o naszym naturalnym satelicie, zobaczyły jak powstały kratery, czym są morza księżycowe, dlaczego pewien krater na Księżycu z uwagi na jego nazwę jest dla Polaków najważniejszy. Przy pomocy modelu lądownika Orzeł z misji Apollo 11, dzieciom został  zaprezentowany proces lądowania pierwszego człowieka na Księżycu. Młodzi astronauci dowiedzieli się, dlaczego ten manewr był bardzo niebezpieczny. Ponadto została omówiona kwestia niezbędności Księżyca dla utrzymania życia na Ziemi.

 

Przedszkole "Pod muchomorkiem"

Przedszkole "Pod muchomorkiem" (2)

 

Na zdjęciach: Przedszkole "Pod muchomorkiem". Źródło: Łukasz Wojtyniak

 

Na sam koniec spotkania dzieci uzyskały odpowiedź na pytania dotyczące wielu różnych kwestii np. o rozmiar Wszechświata, odległości kosmicznych i prędkości min. z jaką porusza się po orbicie Ziemia oraz inne.

Niestety z uwagi na złe warunki atmosferyczne zaplanowany pokaz Księżyca przez teleskop nie odbył się.


Czytaj więcej:

 
Źródło: Łukasz Wojtyniak
 
Na zdjęciu powyżej: Przedszkole "Pod muchomorkiem". Źródło: Łukasz Wojtyniak

Reklama