Przejdź do treści

Wizyta Astronautów Misji STS-130 Endeavour w Zamościu - 15.05.2010

W lutym bieżącego roku amerykański wahadłowiec Endeavour odbył kolejną podróż w przestrzeń kosmiczną. Celem misji oznaczonej symbolem STS-130 było dostarczenie na Międzynarodową Stację Kosmiczną ISS kolejnych jej części. Podczas trwającego 13 dni pobytu na stacji astronauci zainstalowali dostarczone moduły: łącznikowy NODE-3 TRANQUILITY oraz obserwacyjny CUPOLA (Kopuła). Moduł obserwacyjny posiada siedem okien umożliwiających załodze stacji nie tylko kontrolowanie urządzeń, ale również obserwacje planety Zi

W lutym bieżącego roku amerykański wahadłowiec Endeavour odbył kolejną podróż w przestrzeń kosmiczną. Celem misji oznaczonej symbolem STS-130 było dostarczenie na Międzynarodową Stację Kosmiczną ISS kolejnych jej części. Podczas trwającego 13 dni pobytu na stacji astronauci zainstalowali dostarczone moduły: łącznikowy NODE-3 TRANQUILITY oraz obserwacyjny CUPOLA (Kopuła). Moduł obserwacyjny posiada siedem okien umożliwiających załodze stacji nie tylko kontrolowanie urządzeń, ale również obserwacje planety Ziemi.

Wyprawa miała również nieco inny – romantyczny wymiar, za sprawą polskiego reżysera Adama Ustynowicza, który postanowił połączyć obraz przestrzeni kosmicznej z muzyką Fryderyka Chopina. Po uzgodnieniu szczegółów z dowódcą promu płk. pilotem George'm D. Zamką oraz pozostałą częścią załogi, powstał film o życiu astronautów na stacji orbitalnej i promie kosmicznym. Na pokład trafiła również muzyka Fryderyka Chopina w wykonaniu pianisty – Karola Radziwonowicza i orkiestry Sinfonia Viva.

Intencją reżysera było ukazanie piękna dzieła ludzkich rąk stworzonego w Kosmosie. Dzieła idealnego. Nawiązanie do ideału rodzi skojarzenia z Zamościem – miastem idealnym. Kolejną wspólną cechą jest pochodzenie "konstruktorów" – miasto zaprojektował włoski architekt Bernardo Morando, moduł CUPOLA zbudowany został we Włoszech. Stąd Zamość był wręcz idealnym miejscem na światową prapremierę widowiska muzycznego noszącego nazwę: "Fryderyk Chopin - Kosmiczny Koncert".

Dzięki zaangażowaniu Adama Ustynowicza w sobotę 15 maja br. mogliśmy gościć w Zamościu pięcioro członków załogi wahadłowca. Byli to: dowódca misji - płk. pilot George D. Zamka, pilot Terry W. Virts, specjaliści misji Kathryn P. Hire, dr Stephen K. Robinson oraz Nicholas J. M. Patrick. Oficjalny pobyt astronautów w Zamościu rozpoczął się konferencją prasową w zamojskim Ratuszu. Po uroczystym powitaniu przez Prezydenta Miasta Marcina Zamoyskiego i przedstawieniu przez dowódcę misji członków załogi zaczęły się pytania dziennikarzy, które głównie orbitowały wokół polskiego pochodzenia dowódcy misji płk. George’a Zamki i ducha polskości w przestrzeni kosmicznej. Członkowie Zamojskiego Stowarzyszenia Miłośników Astronomii mieli również możliwość uczestniczenia w konferencji zadając pytania, m.in. o szczegóły konstrukcji modułu obserwacyjnego CUPOLA.

Po konferencji prasowej astronauci z NASA udali się na spotkanie z młodzieżą i miłośnikami astronomii do auli I Liceum Ogólnokształcącego, gdzie przez niemal godzinę odpowiadali na pytania zainteresowanej publiczności. Pytania bardzo różnorodne: od poetyckiej wizji dotyczącej Wszechświata - pytanie zadane przez Stanisława Jachymka z Guciowa, po schyłek ery wahadłowców i przyszłość stacji ISS – zadane przez prezesa ZSMA Andrzeja Rzemieniaka. „Jak wygląda Ziemia z Kosmosu?" - zadał pytanie jeden z najmłodszych uczestników spotkania. "Z kosmosu Ziemia jest bardzo, bardzo piękna" - opowiadał specjalista misji Nicholas Patrick. "Zainstalowana przez nas kopuła - Cupola umożliwia bardzo dobre zbliżenie. Fakt, że Ziemia jest szybko obracającą się kulą sprawia, że z każdą sekundą widok zmienia się. Bardzo piękna."

Astronauci z zainteresowaniem oglądali eksponaty wystawy udostępnionej przez Zamojskie Stowarzyszenie Miłośników Astronomii: teleskopy, meteoryty, zdjęcia nocnego nieba. Jednak największe emocje – szczególnie u specjalistów misji Kathryn Hire i Terry’ego Virts’a – wzbudził strój wysokościowy polskiego pilota myśliwca SU-22. Po spotkaniu nadszedł czas na pamiątkowe fotografie, autografy i swobodne rozmowy.

W czasie przygotowań do pamiątkowego zdjęcia z członkami ZSMA płk. George Zamka zadał pytanie:

Jak nazywacie swojego pilota?” – wskazując na postać w kombinezonie.

To kobieta, Hermina – na cześć polskiego kosmonauty, gen. Mirosława Hermaszewskiego” - odpowiedzieli miłośnicy astronomii.

O, tak – miałem okazję poznać gen. Hermaszewskiego” - z uznaniem zakończył płk. Zamka.

Wieczorem na Rynku Wielkim w Zamościu odbył się koncert chopinowski z udziałem wybitnego pianisty Karola Radziwonowicza z towarzyszeniem Orkiestry Symfonicznej im. K. Namysłowskiego pod batutą Tadeusza Wicherka. Druga część koncertu była jednocześnie tłem muzycznym do filmu "Największe wydarzenie muzyczne w Kosmosie", nakręconego przez członków załogi na orbicie. Niesamowite emocje można było dostrzec na twarzach astronautów z NASA, którzy z zadumą i nostalgią oglądali widowisko.

Po koncercie i projekcji filmu załoga udała się na scenę, gdzie Prezydent Marcin Zamoyski podziękował astronautom za przybycie do Zamościa i przekazał załodze upominki: obraz zamojskiego Ratusza i albumy o Zamościu. W podziękowaniu płk. George Zamka w imieniu całej załogi przekazał na ręce Prezydenta Zamoyskiego pamiątkowy obraz, który był w przestrzeni kosmicznej, przedstawiający całą załogę, start wahadłowca, stację ISS oraz flagę amerykańską. Także ekipa Zamojskiego Stowarzyszenia Miłośników Astronomii przekazała amerykańskim astronautom pamiątkowe plakietki/magnesy z logo ZSMA w zamian otrzymując plakietki/naklejki z logo misji STS-130 Endeavour. Ostatnie uściski dłoni, ostatnie autografy, ostatnie pamiątkowe zdjęcia… wizyta załogantów misji STS-130 w Zamościu dobiegła końca.

Niesamowite wydarzenie związane z Rokiem Chopinowskim.

W 200 rocznicę urodzin Fryderyka Chopina jego utwory były słuchane przez załogę stacji ISS w przestrzeni kosmicznej. Trzy miesiące później te same utwory genialnego polskiego kompozytora rozbrzmiewają ponownie – na Rynku Wielkim w Zamościu dla mieszkańców Zamościa i … tych samych astronautów ze stacji ISS, stanowiąc muzyczną ilustrację nakręconego przez nich materiału filmowego w Kosmosie.

Zamojskie Stowarzyszenie Miłośników Astronomii pragnie serdecznie podziękować wszystkim organizatorom za możliwość uczestniczenia w tym niezwykłym innowacyjnym projekcie popularyzującym muzykę Fryderyka Chopina, loty kosmiczne i miasto Zamość.

 

Źródło: Andrzej Rzemieniak, Mariusz Zub

Na ilustracji: Spotkanie z młodzieżą i milośnikami astronomii w Aulii I LO w Zamościu. Źródło: ZSMA. Więcej zdjęć na www.zsma.pl.

(Tekst ukazał się pierwotnie w serwisie Orion, którego zasoby zostały włączone do portalu Urania)

Reklama