Wojciech Murdzek nowym ministrem nauki

Wojciech Murdzek

Na stanowisko Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego powołany został Wojciech Murdzek. Z wykształcenia jest inżynierem elektronikiem. Zastąpił Jarosław Gowina, który podał się do dymisji.

Jak czytamy w komunikacie ministerstwa, Wojciech Murdzek urodził się 13 grudnia 1957 roku w Świdnicy. W 1981 roku uzyskał tytuł magistra inżyniera na Wydziale Elektroniki Politechniki Wrocławskiej. Na tej samej uczelni w 1988 roku ukończył studia podyplomowe na kierunku Projektowanie Systemów Mikroprocesorowych, a w 2008 roku – studia podyplomowe na kierunku New Public Management w Międzynarodowej Wyższej Szkole Logistyki i Transportu we Wrocławiu.

Pracował jako konstruktor w Zakładach Elektrotechniki Motoryzacyjnej w Świdnicy w latach 1981–1992. Później zdecydował się na karierę polityczną, będąc radnym w Świdnicy (1990–1998), starostą powiatu świdnickiego (1992–2002), prezydentem Świdnicy (2002–2014), radnym powiatu świdnickiego (2014–2015). Był posłem z listy partii Prawo i Sprawiedliwość (PiS) w kadencji 2015–2019 oraz ponownie od 2019 r. Od 5 grudnia 2019 roku był sekretarzem stanu w Ministerstwie Rozwoju.

Nowy minister zastąpił Jarosława Gowina, który podał się do dymisji ze stanowisk Wicepremiera oraz Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Opracowanie: Krzysztof Czart

Źródło: MNiSW

Na zdjęciu: Wojciech Murdzek  Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Źródło: MNiSW.