World Space Week Wrocław 2021

World Space Week Wrocław 2021 to już piąta edycja największej w Polsce niekomercyjnej konferencji kosmiczno-astronomicznej. Odbędzie się ona w dniach 6-7 listopada w wersji online. Hasło przewodnie tego wydarzenia to „Technologie przyszłością naszej planety”.

Ideą piątej edycji World Space Week Wrocław 2021, która odbędzie się w sobotę i niedzielę (6-7 listopada) jest przedstawienie bogatego wachlarza technologii, które są  już naszą codziennością, albo dopiero wchodzą na rynek, a także dyskusje o tym, jak zastąpić te technologie, które szczególnie szkodzą środowisku. Zaprezentowane zostaną technologie pochodzące z Polski, w tym kosmiczne oraz przyjazne naszej planecie. Nie zabraknie stałej już dla World Space Week Wrocław tematyki, czyli edukacji oraz prezentacji dorobku polskiego sektora kosmicznego. Szczególne miejsce w agendzie wydarzenia.zajmie "ojciec myśli technologicznej" – Stanisław Lem, którego rok właśnie obchodzimy.

Organizatorzy przygotowali dla  uczestników  dwa  dni  technologicznych  i  kosmicznych  wrażeń,  m.in.: wystąpienia przedstawicieli największych instytucji naukowych na świecie, wybitnych specjalistów w zakresie szeroko pojętej technologii oraz wykłady znanych popularyzatorów nauki. Ponadto przewidziane są prezentacje New Tech, debaty prowadzone przez uznanych dziennikarzy popularnonaukowych oraz plebiscyt technologii.

Wśród zaproszonych gości znajdują się m.in.: dr Grzegorz Wrochna (prezes Polskiej Agencji Kosmicznej), Bartosz Sokoliński (dyrektor Agencji Rozwoju Przemysłu), dr Tomasz Rożek, dr Maciej Kawecki, Wiktor Niedzicki, dr Grzegorz Brona, Ewelina Zambrzycka-Kościelnicka i wielu innych. Wydarzenie będzie transmitowane online i dostępne dla wszystkich za darmo po wcześniejszej rejestracji. Konferencja  kierowana  jest  do  młodzieży,  a  także  pasjonatów  nowinek  technologicznych,  technologii kosmicznych oraz astronomii.

World Space Week Wrocław co roku skupia kilka tysięcy, a zdalnie nawet kilkadziesiąt tysięcy uczestników, pozostając tym samym najpopularniejszą imprezą kosmiczną wśród pasjonatów tej tematyki.

Projekt „Technologie przyszłością naszej planety” to nie tylko konferencja, ale cały cykl działań członków Stowarzyszenia WroSpace realizowany do końca 2021 roku, w skład którego  wchodzą m.in.: miesiąc kosmiczno-technologiczny dla dzieci Space Tech Kids, popularnonaukowy kanał na platformie YouTube, amatorski system monitoringu jakości powietrza, badawcze misje stratosferyczne, czwarta edycja szkolenia dla nauczycieli „Kosmiczne  Inspiracje”, konkurs plastyczno-graficzny „Lemowska  wizja  przyszłości”, a  także  kreatywne szkolenia  dla  rodziców,  chcących rozwijać techniczne umiejętności u swych pociech. Więcej informacji do znalezienia na stornie Stowarzyszenia WroSpace.

Udział w konferencji jest darmowy, ale należy wcześniej się zarejestrować (i kupić darmowy bilet). Liczba rezerwacji jest ograniczona.

Wydarzenie w całości zostało dofinansowane przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w programie NOWEFIO.

Organizatorami tegorocznej konferencji World Space Week Wrocław są Stowarzyszenie WroSpace oraz Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, a partnerem jest Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. Patronat honorowy nad wydarzeniem sprawują: Polska Agencja Kosmiczna, Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk oraz Prezydent Miasta Wrocławia.

Patronat medialny sprawują: Radio TOK FM, Focus.pl, TVP Nauka, Kosmonauta.net, Radio Luz, AstroNET oraz Urania - Postępy Astronomii.

Strony wydarzenia:

www.worldspaceweek.pl,