Wrocławska edycja Yuri’s Night 2020 odbędzie się online

Czwarta wrocławska edycja Yuri’s Night

Noc Jurija 2020 we Wrocławiu czyli czwarta wrocławska edycja Yuri’s Night odbędzie się w sobotę 18 kwietnia br. Ale ze względu na ograniczenia związane z koronowirusem, po raz pierwszy będzie w wersji online. Przygotowano ciekawe prelekcje dla dorosłych oraz cykl warsztatów inżynieryjnych dla najmłodszych.

Stowarzyszenie WroSpace – organizator wrocławskiej edycji Yuri’s Night – postanowiło pokazać, że wrocławskie stowarzyszenia potrafią działać także w trudnych warunkach i pracować online dla społeczeństwa.

Yuri’s Night to wydarzenie upamiętniające historię eksploracji kosmosu. Zazwyczaj odbywa się na całym świecie w okolicy 12 kwietnia, czyli w rocznicę lotu Jurija Gagarina (12 kwietnia 1961).

Tegoroczna edycja wydarzenia we Wrocławiu została przesunięta z powodu Świąt Wielkanocnych (Wielka Niedziela przypadła 12 kwietnia) i wystartuje w sobotę 18 kwietnia br. o godz. 17:00. A do tego można wziąć w niej udział ONLINE!

Dzięki tej zmianie nie tylko wrocławianie, ale wszyscy, którzy interesują się kosmosem, mogą wziąć w nim udział. Wystarczy zarezerwować nieco czasu, aby bawić się z innymi miłośnikami technologii kosmicznych i astronomii. Będzie można posłuchać fantastycznych prelegentów, którzy opowiedzą o załogowych i bezzałogowych misjach kosmicznych, o lądowaniu na Księżycu, misji Rosetta, o kosmicznych śmieciach, a także o tym jak zostać inżynierem kosmicznym.

Dla najmłodszych (i nie tylko) został przygotowany cykl warsztatów inżynieryjnych do wykonania wspólnie z rodzicami w domu. Aby nie zabrakło emocji, specjalnie dla uczestników wydarzenia organizatorzy przygotowali konkurs z nagrodami.

W organizacji wydarzenia Yuri’s Night  2020 udział biorą: Stowarzyszenie WroSpace, World Space Week Wrocław, Młodzieżowe Obserwatorium Astronomiczne w Niepołomicach, New Space Foundation, Instytut Astronomiczny Uniwersytetu Wrocławskiego, Wrocławskie Towarzystwo Miłośników Astronomii, Centrum Nauki Keplera - Planetarium Wenus.

Transmisję wrocławskiej edycji Yuri’s Night 2020 można będzie zobaczyć na profilu wydarzenia na Facebooku.

Poniżej wykaz przygotowanych prelekcji:

17:00 – 17:05: Rozpoczęcie Yuri's Night Wrocław 2020;

17:05 – 17:50: „Jakim cudem wylądowaliśmy na Księżycu" - Rafał Białek z PTMA Wrocław;

17:50 – 18:00 – Warsztaty: "Budujemy rakiety" – poprowadzi Waldemar Grabowski, Centrum Nauki Keplera Planetarium Wenus;

18:00 – 18:45: "Misja SOLAR ORBITER i udział Polski w tej misji" – dr Tomek Mrozek, Centrum Badań Kosmicznych Pan, IA Uwr;

18:45 – 19:00: Warsztaty: "Budujemy lądownik księżycowy" poprowadzi Waldemar Grabowski, Centrum Nauki Keplera Planetarium Wenus;

19:00 – 19:45: „Misja Rosetta, czyli o lądowaniu na komecie” – dr Milena Ratajczak, Obserwatorium Astr. UW, New Space Foundation;

19:45 – 20:00: Warsztaty: "Fizyczne eksperymenty astronauty" poprowadzi Waldemar Grabowski, Centrum Nauki Keplera Planetarium Wenus;

20:00 – 20:45: "A Walk in Space" – dr Michele Armano, Europejska Agencja Kosmiczna ESA, Universidad Europea de Madrid;

20:45 – 20:55: Warsztaty: "Smak w kosmosie" poprowadzi Waldemar Grabowski, Centrum Nauki Keplera Planetarium Wenus;

20:55 – 21:40: "Kosmiczne śmieci" – Grzegorz Sęk, Młodzieżowe Obserwatorium Astronomiczne Niepołomice;

21:40 – 22:25: "Jak zostać inżynierem kosmicznym" – Jędrzej Górski, Politechnika Wrocławska, Centrum Badań Kosmicznych PAN;

22:25 – 22:35: Rozstrzygnięcie konkursu;

22:35 – 22:40: Zakończenie