Po dwóch miesiącach od przylotu do asteroidy Ryugu zespół sondy Hayabusa2 wybrał potencjalne miejsca lądowania dla łazików i pobrania próbek oraz ogłosił pierwsze obserwacje dotyczące asteroidy.
Misja Hayabusa2 to kolejna japońska sonda do asteroidy, której jednym z celów jest sprowadzenie materiału z obiektu na Ziemię. Udoskonalona w stosunku do swojej poprzedniczki sonda nie tylko pobierze materiał, ale wypuści też na powierzchnię asteroidy cztery mikrołaziki oraz niemieckiego skoczka badawczego MASCOT.
Sonda Hayabusa2 dotarła do asteroidy Ryugu 27 czerwca 2018 roku. Od tego czasu zdążyła zbliżyć się na wysokość 900 metrów od obiektu i wykonać dokładne sondowanie jego pola grawitacyjnego.
Co już wiemy o Ryugu?
17 sierpnia zespół naukowy nadzorujący pracę sondy przeprowadził konferencję mającą ustalić miejsca i terminy lądowań urządzeń umieszczonych na sondzie. Przy okazji opublikowano też już pierwsze odkrycia wykonane przy pomocy urządzeń naukowych Hayabusy.
Przede wszystkim już z pierwszych zdjęć dowiedzieliśmy się, że Ryugu ma kształt diamentu, z większym obwodem przy równiku, co jest typowe dla wielu rotujących asteroid. Zmierzono, że czas obrotu Ryugu wokół własnej osi wynosi niecałe osiem godzin. Jego średnia średnica to 900 metrów, a masa – 450 milionów ton. To daje gęstość na poziomie 1200 kg/m3. Z racji tego, że w większości asteroida zbudowana jest ze skał, musi być ona dosyć porowata.
Jej albedo, czyli zdolność do odbijania promieni słonecznych, jest bardzo niskie, wynosi tylko 0,02, co jest typowe dla obiektów klasy C, jakim jest Ryugu. Naukowców zaskoczyła duża liczba głazów na jej powierzchni – największy mierzy 130 m i jest położony w okolicy bieguna południowego. To sprawia, że lądowanie urządzeń na powierzchni będzie bardziej ryzykowne, niż wcześniej sądzono. Powierzchnia zbudowana jest z wielu różnych materiałów dość równomiernie rozmieszczonych na całej powierzchni.
Wybrane miejsca lądowania
Zespół wybrał miejsca lądowań dla samej sondy, niemieckiego lądownika MASCOT oraz łazików MINERVA-II. Przy wyborze kierowano się kilkoma kryteriami. Miejsce lądowania musiało mieścić się w pasie o szerokości 400 metrów wzdłuż równika (względy komunikacyjne i energii dostarczanej przez panele słoneczne), mieć ograniczone nachylenie, stosunkowo gładką nawierzchnię, nie posiadać dużych wystających głazów oraz utrzymywać odpowiednią temperaturę w czasie działań. W ten sposób wybrano główny cel lądowania dla sondy i dwa cele zapasowe. Potem wyselekcjonowano sześć potencjalnych miejsc lądowania dla niemieckiego skoczka MASCOT. W końcu wybrano też miejsca lądowań czterech mikrołazików MINERVA-II.
Najważniejsze cele lądowań sprzętu sondy Hayabusa2. Kwadraty pośrodku to cele lądowań samej sondy (na fioletowo – cel główny, na pomarańczowo – cele zapasowe). Niebieska elipsa po prawej to miejsce lądowania lądownika MASCOT, a czerwony obszar po lewej – lądowań łazików MINERVA-II. Źródło: JAXA
Teraz zespół będzie przygotowywał się do pierwszych lądowań. Lądowanie zasobnika z mikrołazikami powinno odbyć się już 20 września, a lądownik MASCOT przyziemi 2 października. Pod koniec października zaś zostanie przeprowadzona najważniejsza w całej misji operacja lądowania samej sondy.
Źródło: JAXA/Planetary.org
Opracowanie: Rafał Grabiański
Więcej informacji:
Na zdjęciu tytułowym: Asteroida Ryugu sfotografowana przez sondę Hayabusa2 z wysokości ok. sześciu kilometrów. Zdjęcie wykonano kamerą ONC-T 20 lipca 2018 roku. Źródło: JAXA, Tokyo University, Kochi University, Rikkyo University, Nagoya University, Chiba Institute of Technology, Meiji Univ., Aizu Univ., AIST