Przejdź do treści

Wybrano miejsce lądowania łazika Mars 2020

img

Agencja NASA wybrała miejsce lądowania dla następnego łazika marsjańskiego. Pojazd o roboczej nazwie Mars 2020 wyląduje w Kraterze Jezero.

Mars 2020 to następca łazika Curiosity. Start misji jest planowany na lipiec 2020 roku. Łazik będzie kontynuował pracę szukania śladów dawnych warunków wspierających utrzymywanie życia na Czerwonej Planecie oraz śladów dawnego życia mikrobiologicznego, ale także zbierze próbki skał, które potem zabiorą na Ziemię kolejne misje.

Przeczytaj też: Mars 2020 - zuchwały plan zebrania próbek Czerwonej Planety

Po pięciu latach starannych badań i szczegółowych debat środowiska naukowego, spośród 60 kandydatów wybrano ostateczną lokalizację, w której znajdzie się łazik. Jest to Krater Jezero, obiekt położony na zachodniej krawędzi Isdis Planitia - basenu uderzeniowego na północ od marsjańskiego równika. W ostatnim czasie na placu boju pozostawało trzech kandydatów: północno-wschodni Syrtis, Columbia Hills i właśnie Krater Jezero.

Jak podkreśla Thomas Zurbuchen z Dyrektoriatu Misji Naukowych NASA, Krater Jezero to bogaty geologicznie teren, z formacjami terenu sięgającymi 3,6 mld lat wstecz. To miejsce może odpowiedzieć na wiele pytań z zakresu ewolucji planety i astrobiologii.

Naukowcy liczą na to, że liczący 45 km średnicy krater - niegdyś miejsce z płynącą rzeką - mógł zachować w skałach cząsteczki organiczne i inne ślady dawnego życia na planecie, które mogły pochodzić z wody i sedymentów przeniesionych do krateru miliardy lat temu.

Krater Jezero oferuje wiele obiecujących miejsc dla zbierania próbek. Naukowcy policzyli tam co najmniej 5 różnych rodzajów skał, które będzie mógł badać łazik. Minerały zgromadzone w kraterze, będą mogły pochodzić zarówno z wewnątrz jak i z zewnątrz krateru, przeniesione przez pradawną rzekę.

Wybrane miejsce będzie też stanowić wyzwanie dla operacji lądowania łazika. Wypełnione wieloma głazami, dużymi skałami czy zróżnicowanym ukształtowaniem terenu czyni operację trudniejszą niż kiedykolwiek przedtem.

Teraz naukowcy i inżynierowie misji będą mogli skupić się w swoim planowaniu na jednym miejscu. Na pewno w najbliższym czasie wykonane zostaną dokładne obserwacje obszaru lądowania, zidentyfikowane miejsca szczególnego zainteresowania.

Źródło: NASA

Więcej informacji:


Na zdjęciu: Zdjęcie pochodzące z analizy spektralnej Krateru Jezero przez instrumenty na sondzie MRO. Na fotografii widać deltę pradawnej rzeki wpływajacej do krateru. Źródło: NASA/JPL-Caltech/MSSS/JHU-APL.

Reklama