Przejdź do treści

Wybrano nowe nazwy kraterów na Merkurym

Międzynarodowa Unia Astronomiczna (IAU) ogłosiła wybór nazw dla pięciu kraterów na Merkurym. Nazwy wybrano spośród propozycji nadesłanych z całego świata w ramach konkursu ogłoszonego przez zespół misji MESSENGER.

W ramach konkurs nadeszło łącznie 3600 propozycji. Można było zgłaszać nazwy pasujące do kryteriów ustalonych przez komisję ds. nazewnictwa Międzynarodowej Unii Astronomicznej, zgodnie z którymi wszystkie nowe kratery na Merkurym muszą nosić nazwy upamiętniające artystów, kompozytorów, pisarzy, którzy są sławni od co najmniej 50 lat i nie żyją od co najmniej trzech lat.

Spośród licznych zgłoszeń komisja wybrała następujące nazwy: Carolan, Enheduanna, Karsh, Kulthum oraz Rivera. Turlough O'Carolan (Carolan) to irlandzki kompozytor z XVI i XVII wieku. Enheduanna była księżniczką z sumeryjskiego miasta Ur w starożytnej Mezopotamii, uznawaną przez wielu za pierwszą w historii autorkę i poetkę. Yousuf Karsh to armeńsko-kanadyjski fotograf zajmujący się fotografią portretową w XX wieku. Umm Kulthum była egipską piosenkarką, autorka tekstów piosenek i aktorką filmową od lat dwudziestych do siedemdziesiątych ubiegłego wieku. Diego Rivera to z kolei meksykański malarz, który zajmował się m.in. artystycznym zdobieniem ścian, a swoją sztukę tworzył od lat dwudziestych do pięćdziesiątych ubiegłego wieku.

MESSENGER jest misją amerykańskiej agencji kosmicznej NASA, w ramach której na orbitę wokół planety wysłano sondę kosmiczną. Sonda krąży wokół Merkurego od 2011 roku, a już wkrótce zakończy swoje działanie - rozbije się o powierzchnię planety.

Więcej informacji:

Źródło: IAU

Na zdjęciu:
Zdjęcia Merkurego i nowo nazwanych kraterów na jego powierzchni. Źródło: IAU/NASA/MESSENGER.


Reklama