Przejdź do treści

Wyjątkowy obóz naukowy dla młodzieży w mieście Kopernika

Wyjątkowy obóz naukowy dla młodzieży w mieście Kopernika

Mikołaj Kopernik jest kojarzony głównie z Toruniem, ale to we Fromborku spędził ostatnie lata życia. W roku 1510 słynny astronom przeniósł się właśnie do Fromborka. Pełniąc funkcję kanonika, prowadził tam jednocześnie obserwacje astronomiczne i pracował nad swoim wielkim dziełem „O obrotach” („De revolutionibus”). 

W tym roku obchodzimy 550. rocznicę urodzin Kopernika, a Sejm RP ustanowił rok 2023 rokiem Mikołaja Kopernika. Jest to wyjątkowa okazja, żeby w wielu ośrodkach kultury i edukacji wziąć udział w wydarzeniach przybliżających sylwetkę jednego z najbardziej rozpoznawalnych Polaków w historii. Szczególnym miejscem obchodów  roku kopernikańskiego jest Frombork – miasto, w którym wielki astronom stworzył swoje największe dzieło oraz gdzie znajduje się teraz Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku, w którego skład wchodzi m.in. Planetarium i Park Astronomiczny.

W sierpniu we Fromborku odbędzie się też Młodzieżowy Obóz Kopernikański, organizowany przez Fundację Science Academy i Muzeum Mikołaja Kopernika. Podczas sierpniowego turnusu uczestniczki i uczestnicy poznają dokonania Kopernika i nauczą się teleskopowych obserwacji nieba.

Dlaczego Frombork?

Młodzieżowy Obóz Kopernikański w założeniu i w pomyśle nawiązuje bezpośrednio do znanej w polskim świecie astronomicznym akcji „Wakacje w Planetarium”, którą przez wiele lat prowadziło Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku. Organizatorzy uznali, że Rok Kopernika to najlepszy moment na wakacyjny powrót młodzieży zainteresowanej astronomią do Fromborka.

Młodzież podczas obozu będzie miała również okazję dowiedzieć się o działaniach branży kosmicznej od ekspertów sektora, w tym zaproszonych gości z Polskiej Agencji Kosmicznej (Polish Space Agency – POLSA). Polska Agencja Kosmiczna uczestniczyła w konsultacjach programu merytorycznego obozu, który przy zaangażowaniu władz samorządowych i organizacji pozarządowych ma szansę stać się cyklicznym wydarzeniem w mieście, gdzie Mikołaj Kopernik prowadził obserwacje astronomiczne. – czytamy w liście poparcia Grzegorza Wrochny, Prezesa POLSY. Agencja jest też honorowym partnerem wydarzenia. To pierwszy tego typu inicjatywa zorganizowanego wypoczynku dla młodzieży, łącząca rekreację, praktyczną edukację astronomiczną i historyczną oraz spotkania wraz z praktykami z branży kosmicznej i przedstawicielami świata nauki.

Gdzie, kiedy, dla kogo?

Obóz odbędzie się 20–29 sierpnia 2023 roku w malowniczym ośrodku Narusa Leśna Przystań, tuż przy Parku Astronomicznym we Fromborku. Skierowany jest do uczniów klas 7 i 8 szkół podstawowych oraz 1 i 2 szkół ponadpodstawowych. Zgłoszenia i zapisy są dostępne na stronie obozu, tylko do 30 kwietnia 2023 roku!

Czasopismo „Urania – Postępy Astronomii” jest dumnym patronem medialnym wydarzenia, a jego partnerami merytorycznymi są POLSA, Science Now i New Space Foundation.

 

Wyjątkowy obóz we Fromborku – zapisz się już dziś!

Wyjątkowy obóz we Fromborku – zapisz się już dziś!

 

Czytaj więcej:

 

Opracowanie: Elżbieta Kuligowska

Źródło: New Space Foundation

Ilustracje: Fundacja Science Academy

Reklama