Przejdź do treści

Wykład noblisty na 550. rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika

Prof. Peebles - wykład inauguracyjny Światowego Kongresu Kopernikańskiego

19 lutego zainaugurowany zostanie w Toruniu Światowy Kongres Kopernikański. Wykład inauguracyjny wygłosi prof. Phillip James Edwin Peebles – laureat Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki. Wykład będzie też transmitowany na YouTube.

Profesor Phillip James Edwin Peebles to wybitny kanadyjski fizyk, kosmolog, astrofizyk i astronom. Jest jednym z pionierów teorii formowania się struktur kosmicznych, a także jednym z naukowców, którzy przewidzieli kosmiczne mikrofalowe promieniowanie tła. W 2019 roku przyznano mu Nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki za teoretyczne odkrycia w kosmologii fizycznej.

Profesor Peebles będzie gościem specjalnym uroczystego otwarcia Światowego Kongresu Kopernikańskiego, organizowanego z okazji 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika. Wystąpi w Toruniu z wykładem inaugurującym konferencję, który odbędzie się w Auli Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, ale dodatkowo będzie transmitowany online na YouTube. Początek o godzinie 11.45.

Phillip James Edwin Peebles urodził się w 1935 roku w Winnipeg w Kanadzie. Studiował na Uniwersytecie Prowincji Manitoba w Kanadzie, a następnie na Uniwersytecie Princeton w Stanach Zjednoczonych, gdzie w 1962 roku uzyskał stopień doktora. Późniejsza jego kariera była związana z tą drugą uczelnią – obecnie jest na niej emerytowanym profesorem nauk ścisłych.

W swojej pracy naukowej  skupiał się przede wszystkim na kosmologii fizycznej oraz kwestiach pochodzenia Wszechświata. Na swoim koncie ma blisko 250 publikacji naukowych (jako autor lub współautor), a także siedem książek. Jego prace cytowano łącznie ponad 30 tysięcy razy.

Profesor Peebles otrzymał wiele nagród za dokonania naukowe, z których najbardziej prestiżową jest Nagroda Nobla z fizyki przyznana w 2019 roku. Poza tym otrzymał wyróżnienia takie jak Medal Eddingtona oraz Złoty Medal Królewskiego Towarzystwa Astronomicznego, Nagrodę Heinemana Amerykańskiego Towarzystwa Astronomicznego, Nagrodę w Dziedzinie Kosmologii Fundacji Petera Grubera, Nagrodę Harvey'a Izraelskiego Instytutu Technicznego Technion, Nagrodę Crafoorda czy Medal Diraca.

Światowy Kongres Kopernikański zainaugurowany w Toruniu 19 lutego będzie kontynuowany od 24 do 26 maja w Krakowie, od 21 do 24 czerwca w Olsztynie i od 12 do 15 września w Toruniu. Organizują go UMK, Uniwersytet Jagielloński w Krakowie, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie oraz Instytut Historii Nauki Polskiej Akademii Nauk. Od 19 do 21 lutego w Toruniu trwa także Światowy Kongres Kopernikański zorganizowany przez Akademię Kopernikańską. W jego programie również zaplanowano wystąpienie prof. Peeblesa oraz dodatkowo innych laureatów Nagrody Nobla.

Więcej informacji:

 

Autor: Krzysztof Czart

Źródło: UMK

Reklama