Wyniki 15. edycji konkursu Popularyzator Nauki

Popularyzator Nauki 2019

28 lutego, podczas uroczystej gali w Warszawie, ogłoszono wyniki konkursu Popularyzator Nauki 2019 prowadzonego przez serwis Nauka w Polsce PAP oraz Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Wśród nagrodzonych znalazł się reprezentant astronomii: Jerzy Rafalski z Torunia.

Pierwsza edycja konkursu Popularyzator Nauki była zorganizowana w 2005 r., a obecnie przeprowadzono edycję numer 15. Jury konkursu musiało wybrać spośród 109 zgłoszeń. Do finału nominowano 22 zgłoszenia w kategoriach: Naukowiec (siedem zgłoszeń), Zespół, Animator, Media (po cztery zgłoszenia), Instytucja (trzy zgłoszenia).

W gronie nagrodzonych znalazł się Jerzy Rafalski z toruńskiego planetarium, który uzyskał wyróżnienie (był nominowany w kategorii "Animator"). W kategorii "Zespół" nagrodzono z kolei grupę o astronomicznie brzmiącej nazwie "Heweliusze Nauki" (grupa zajmuje się popularyzacją różnych dziedzin nauki).

Nagród nie zdobyli, ale nominowani do finału byli także inni przedstawiciele astronomii: Klub Astronomiczny Almukantarat (w kategorii "Instytucja"), a także radiowa audycja ogólnopopularnonaukowa z astronomicznym tytułem "Pytania z kosmosu" (w kategorii media) oraz zespół tworzący multimedialne widowisko pt. "Multimedialny gwiezdny spektakl", poprzez sztukę przybliżający świat kosmologii, astrofizyki i fizyki jądrowej.

W uroczystości wzięli udział m.in. Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego - Jarosław Gowin, Prezes Polskiej Agencji Prasowej - Wojciech Surmacz, przewodniczący kapituły konkursu - prof. Michał Kleiber, którzy wręczali nagrody laureatom. Uroczystość poprowadził Radek Brzózka, dziennikarz znany m.in. z popularnonaukowego programu telewizyjnego "Jak to działa?".

Minister nauki wskazał, iż w ubiegłym roku nakłady na naukę wzrosły o 5 mld złotych, a w tym roku wzrosną o 4 miliardy złotych. Podkreślił jednak, że to wciąż zbyt mały wzrost. Minister wskazał również, że popularyzacja nauki w społeczeństwie jest niezwykle ważna i że resort nauki będzie inicjował kolejne przedsięwzięcia z nią związane. Jako przykład wskazał plany utworzenia mikrocentrów "Kopernik" w miastach, które nie mają na swoim terenie uczelni wyższych. Takich placówek ma powstać kilkanaście lub kilkadziesiąt.

Warto przypomnieć, iż w 2014 roku nagrodę specjalną w konkursie Popularyzator Nauki otrzymała redakcja "Uranii".

Popularyzator Nauki 2019 - laureaci i nominowani

Popularyzator Nauki 2019 - laureaci i finaliści. Na zdjęciu są także: Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Prezes PAP, przewodniczący kapituły konkursu. Fot.: Krzysztof Czart.

Kompletne wyniki

Oto wyniki konkursu Popularyzator Nauki 2019 we wszystkich kategoriach:

Nagrodę główną otrzymał Dolnośląski Festiwal Nauki, który jest organizowany co roku jesienią. To drugi najstarszy festiwal nauki w Polsce (po warszawskim), organizowany od 1998 roku. Odbywa się we Wrocławiu i w 10 miastach regionu. W ramach dotychczasowych 22 edycji Dolnośląskiego Festiwalu Nauki zorganizowano ponad 30 tys. popularnonaukowych wydarzeń, które zyskały ponad 1,5 mln odbiorców.

W kategorii Naukowiec uhonorowany został dr Wojciech Glac z Wydziału Biologii Uniwersytetu Gdańskiego. Jest mocno zaangażowany w trójmiejskie Dni Mózgu, który w tym roku obchodzą dziesięciolecie.

Z kolei w kategorii Animator zwrócono uwagę na YouTube. Nagrodę otrzymał Dawid Myśliwiec, prowadzący kanał "Uwaga Naukowy Bełkot!". Jego kanał ma 455 tysięcy subskrybentów i łącznie 56 milionów wyświetleń. Dodatkowo prowadzi kanał o nazwie "Wyłącznie Naukowy Bełkot" (ponad 2 mln wyświetleń) oraz podczas pt. "Przegadana godzina". Dodatkowo angażuje się w festiwale nauki i prowadzi prelekcje popularnonaukowe.

Laureatami w następnej kategorii - Zespół - zostali Heweliusze Nauki, którzy występują na uniwersytetach dziecięcych, prowadzą zajęcia dodatkowe w szkołach, a także różne pokazy na festiwalach nauki. Ich zajęcia dotyczą roślin, archeologii, a także są inspirowane literaturą.

W kategorii Instytucja nagrodzono Stowarzyszenie Rzecznicy Nauki. Organizacja istnieje od 2016 roku i skupia ponad 60 naukowców. Do tej pory stowarzyszenie przeprowadziło ponad 300 wydarzeń popularyzatorskich.

Zwycięstwo w kategorii Media przypadło twórcom blogu "Crazy Nauka" - Aleksandrze i Piotrowi Stanisławskim.

Przyznano także wyróżnienie. Jedno otrzymała dr hab. Marta Wrzosek - mykolog z Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego, współautorka książki pt. „W czym grzyby są lepsze od ciebie”. Drugie dostał Jerzy Rafalski z Centrum Popularyzacji Wiedzy Planetarium Toruń.

Co roku redakcja serwisu Nauka w Polsce przyznaje też pozaregulaminowe Wyróżnienie im. red. Tomasza Trzcińskiego za wzorcową politykę informacyjną. Tym razem otrzymało ją Biuro Prasowe Uniwersytetu Łódzkiego.

Popularyzator Nauki 2019 - laureaci

Laureaci konkursu Popularyzator Nauki 2019. Fot.: Krzysztof Czart.

Popularyzator Nauki 2019 - finaliści

Finaliści konkursu Popularyzator Nauki 2019. Fot.: Krzysztof Czart.

Autor: Krzysztof Czart