Przejdź do treści

Wyniki finału 45. OMSA w Grudziądzu

OMSA 2019 - zdjęcie zbiorowe

W Grudziądzu zakończyła się 45. edycja Ogólnopolskiego Młodzieżowego Seminarium Astronomicznego im. prof. Roberta Głębockiego. Prezentujemy wyniki astronomicznych zmagań uczniów szkół średnich.

Finałowe zawody XLV OMSA trwały od 21 do 23 marca 2019 roku w Planetarium i Obserwatorium Astronomicznym im. Mikołaja Kopernika w Grudziądzu, które należy do Zespołu Szkół Technicznych w Grudziądzu. Wcześniej w jedenastu województwach odbyły się finały wojewódzkie, których laureaci wzięli udział w finale ogólnopolskim.

W ramach konkursu OMSA uczniowie szkół średnich przygotowują własne prace badawcze lub zgłębiają wybrane przez siebie zagadnienie, a następnie przestawiają uzyskane wyniki w formie prelekcji, którą ocenia jury konkursu.

45. OMSA 2019 - zwycięzca konkursu, Filip Tomczyk, w trakcie swojej prezentacji

Na zdjęciu: Zwycięzca konkursu, Filip Tomczyk, w trakcie swojej prezentacji. Fot.: Gerard Szukay / OMSA

Pierwsze miejsce zajął Filip Tomczyk z Zespołu Szkół Technicznych w Ostrowie Wielkopolskim (województwo wielkopolskie). Zaprezentował komisji własną pracę badawczą pod tytułem „Badanie rozmieszczenia wodoru neutralnego w Drodze Mlecznej”. Badania wykonał skonstruowanym przez siebie radioteleskopem z paraboloidalną czaszą. Zdobył w ten sposób główną nagrodę, czyli teleskop w systemie Newtona na montażu Dobsona o średnicy zwierciadła osiem cali. Fundatorem głównej nagrody był partner strategiczny XLV OMSA – Polska Agencja Kosmiczna.

Miejsce drugie zajęła Urszula Milewska z Publicznego Salezjańskiego Liceum Ogólnokształcącego w Krakowie (województwo małopolskie) za pracę „Z patykiem na Słońce”, natomiast miejsce trzecie przypadło Marcie Annie Tomalak z I Liceum Ogólnokształcącego w Inowrocławiu (województwo kujawsko-pomorskie).

Łącznie laureatami konkursu zostało dziewięcioro uczniów (pełna lista poniżej). Wszyscy laureaci otrzymali atrakcyjne nagrody w postaci czterech teleskopów, lornetek, książek, prenumerat czasopisma „Urania – Postępy Astronomii”. Uroczysta ceremonia ogłoszenia wyników odbyła się w sali plenarnej grudziądzkiego ratusza w dniu 23 marca 2019 roku.

45. OMSA 2019 - laureaci konkursu oraz jury

Na zdjęciu: Laureaci konkurs oraz przedstawiciele jury, organizatorów i sponsorów. Fot.: Gerard Szukay / OMSA

Wydarzeniu patronowali Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego oraz Prezydent Grudziądza. Konkurs wspierany jest od wielu lat przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz polskie instytucje astronomiczne: Polskie Towarzystwo Astronomiczne, Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii, Fundację Astronomii Polskiej. Partnerem strategicznym XLV OMSA była Polska Agencja Kosmiczna. OMSA jest także od kilku lat wspierana przez Europejskie Obserwatorium Południowe (ESO), a od dawna wsparcia udziela „Urania – Postępy Astronomii”. Wśród sponsorów tegorocznej edycji była także Fundacja Nicolaus Copernicus, Spółdzielnia Mieszkaniowa w Grudziądzu oraz ks. Daniel Szczepańczyk z Diecezji Pelplińskiej.

Pełna lista laureatów XLV OMSA w Grudziądzu w kolejności zajętych miejsc:

  1. Filip Tomczyk (ZST w Ostrowie Wielkopolskim), „Badanie rozmieszczenia wodoru neutralnego w Drodze Mlecznej”
  2. Urszula Milewska (Publiczne Salezjańskie LO w Krakowie), „Z patykiem na Słońce”
  3. Marta Anna Tomalak (I LO w Inowrocławiu), „Spektroskopia lustrzankowa – amatorska obserwacja widm gwiazd”
  4. Jan Sobiecki (ZST w Grudziądzu), „Sięgnąć nieba i wyżej”
  5. Kacper Dądela (VIII LO w Katowicach), „Model Lokalnej Grupy Gwiazd”
  6. Julia Parobczy (I LO w Siedlcach), „Obserwatorium Podlaskie Władysława Szaniawskiego”
  7. Alina Kuśnierz (I LO w Tczewie), „Wyniki obserwacji księżyców galileuszowych podczas wychodzenia z cienia Jowisza„ oraz Bartosz Domiński (I LO w Inowrocławiu), „Smartfon detektorem promieniowania kosmicznego”
  8. Konrad Krzemiński (II LO w Gorzowie Wielkopolskim), „Sky Map View – strona generująca mapę nieba”

Więcej informacji:

 

Źródło: OMSA

 

Zdjęcie u góry: Zbiorowa fotografia uczestników 45. OMSA w Grudziądzu. Fot.: Gerard Szukay / OMSA

 

Reklama