Przejdź do treści

Wyniki konkursu Popularyzator Nauki 2018

Popularyzator Nauki 2018 - laureaci, finaliści i jury konkursu

Dzisiaj ogłoszono w Warszawie wyniki konkursu Popularyzator Nauki 2018 zorganizowanego przez serwis Nauka w Polsce PAP oraz Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Gala finałowa konkursu Popularyzator Nauki 2018 odbyła się 7 stycznia 2019 r. w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Była to już 14 edycja tego konkursu, w którym nagradzane są osoby i instytucje związane z popularyzacją nauki.

Przypomnijmy, iż redakcja Uranii otrzymała nagrodę specjalną w konkursie Popularyzator Nauki w roku 2014, a w roku 2017 sukces odniosła redakcja Astronarium.

W tym roku wśród laureatów nie mamy osób i instytucji zajmujących się bezpośrednio popularyzacją astronomii i kosmosu, ale finalistami zostali Piotr Kosek (Astrofaza) w kategorii „Media” i Młodzieżowe Obserwatorium Astronomiczne im. Kazimierza Kordylewskiego w Niepołomicach w kategorii „Instytucja”. Łącznie w konkursie zgłoszonych było 140 kandydatur.

Z kolei w tym roku nagrodę główną zdobył prof. Ryszard Tadeusiewicz z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Laureat zajmuje się popularyzacją zagadnień związanych z biocybernetyką, inżynierią biomedyczną, sztuczną inteligencją, automatyką i robotyką.

W kategorii Naukowiec nagrodę uzyskała dr Aleksandra Ziembińska-Buczyńska z Politechniki Śląskiej, która jest współtwórczynią i dyrektorem Centrum Popularyzacji Nauki Politechniki Śląskiej.

Dariusz Aksamit z Politechniki Warszawskiej wygrał w kategorii Animator. Jest jednym z założycieli i byłym prezesem Stowarzyszenia Rzecznicy Nauki i współinicjatorem Marszu dla Nauki.

W kategorii zespół laureatem zostało Koło Miłośników Języka Papillon na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Koło skupia się na działaniach poszerzających świadomość społeczeństwa na temat osób głuchych w Polsce.

Jako laureata w kategorii Instytucja wskazano Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy w Toruniu.

Kategorię Media wygrała Paulina Łopatniuk, która prowadzi blog „Patolodzy na klatce”.

Przyznano także dwa wyróżnienia, które otrzymali Dawid Myśliwiec (youtuber prowadzący kanał „Naukowy Bełkot”) oraz Centrum Popularyzacji Matematyki SIGNUM z Politechniki Białostockiej. Pozaregulaminowe wyróżnienie za wzorową politykę informacyjną otrzymał Dział Promocji i Informacji Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Więcej informacji:

 

Reklama