Przejdź do treści

KP Labs najlepszą polską firmą kosmiczną w konkursie ARP S.A.

Intuition - 1 satelita

Wśród tegorocznych finalistów konkursu Nagroda Kosmiczna Agencji Rozwoju Przemysł - Konstelacje 2021, w kategorii „Kosmiczna Firma Roku” zwycięzcą okazała się firma KP Labs z Gliwic. Zwycięska firma w roku w 2020 roku pozyskała siedem projektów na łączną kwotę ponad 18 mln złotych, a na przełomie lat 2022-2023 planuje umieścić na orbicie własnego satelitę – Intuition-1.

Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. od 3 lat organizuje konkurs „Konstelacje ARP”. Ideą konkursu jest wyróżnienie osób fizycznych/prawnych bądź instytucji, które w sposób szczególny przyczyniają się do rozwijania i promowania polskiego sektora technologii kosmicznych. Nagrody przyznawane są w czterech kategoriach: Kosmiczna Firma Roku, Zagraniczny sukces, Nadzieja kosmosu oraz Nagroda Specjalna.

Do kategorii Kosmiczna Firma Roku było nominowanych sześć firm: 6Roads, Cilium Engineering, KP Labs, Śląskie Centrum Naukowo-Technologiczne Przemysłu Lotniczego oraz Thorium Space Technology. Ogłoszenie laureatów konkursu „Kosmiczna Firma Roku” odbyło się we wtorek, 25 maja z udziałem wiceprezesa ARP S.A. Pawła Kolczyńskiego. Za najlepszą polską firmę zostało uznane KP Labs.

KP Labs od 2016 roku prowadzi działalność badawczo-rozwojową w zakresie wizji komputerowej i uczenia maszynowego (machine learning), a także oprogramowania lotnego i komputerów do przetwarzania danych na orbicie.

Jesteśmy wdzięczni Agencji Rozwoju Przemysłu i Polskiej Agencji Kosmicznej za aktywne wsparcie młodych firm, pomoc w realizacji celów oraz możliwość urzeczywistnienia naszych wizji. Dziękuję również wszystkim, którzy przysłużyli się zdobyciu tej nagrody, a przede wszystkim, całemu zespołowi KP Labs, którego codzienne zaangażowanie pozwala nam realizować ambitne projekty, a także cieszyć się tego typu nagrodami. Tytuł „Kosmiczna Firma Roku” to dla nas ogromny zaszczyt. Utwierdza nas w przekonaniu, że to co robimy jest ważne, a nasi inżynierowie mają odpowiednie kompetencje i wiedzę, aby prowadzić wyrównaną walkę w globalnym wyścigu o podbój kosmosu – mówi Michał Zachara, dyrektor operacyjny w firmie KP Labs.

Dzięki zaangażowaniu całego zespołu KPLabs w 2020 roku pozyskaliśmy aż 7 projektów na łączną kwotę ponad 18 mln złotych. Opracowaliśmy również grupę produktów Smart Mission Ecosystem, dedykowanych satelitom klasy CubeSat, których wzajemnie uzupełniające się komponenty – algorytmy, oprogramowanie i sprzęt – ułatwiają stworzenie i realizację własnej misji – dodaje Michał Zachara.

Na przełomie roku 2022/2023 gliwickie przedsiębiorstwo umieści na orbicie satelitę Intuition-1, który za pomocą algorytmów sztucznej inteligencji ułatwi proces pozyskiwania i obróbki zdjęć satelitarnych. Do końca bieżącego roku KP Labs planuje otwarcie w Gliwicach Centrum Badawczo-Rozwojowego o powierzchni ponad 2300 m2, gdzie dzięki specjalistycznym laboratoriom badawczym możliwe będzie tworzenie zaawansowanych komponentów dla małych satelitów o masie poniżej 100 kg. Wartość inwestycji przekroczy 15 milionów złotych.
Zespół KP Labs tworzy ponad 50 doświadczonych inżynierów oraz naukowców zdobywających doświadczenie zarówno w kraju jak i zagranicą, dzięki udziałowi w wielu prestiżowych projektach realizowanych w konsorcjach z Włoch, Wielkiej Brytanii, Norwegii i Luksemburga.

Wierzymy, że rozwijane przez nas technologie uproszczą i zautomatyzują przyszłe misje kosmiczne. Zastosowanie autonomicznych rozwiązań w takich dziedzinach jak obserwacja ziemi czy robotyka kosmiczna jest krokiem w kierunku ograniczenia kosztów oraz poprawy bezpieczeństwa misji – mówi Krzysztof Pacan, Prezes KP Labs.

 

Komputer pokładowy Leopard podczas testów termicznych.
Na zdjęciu: Komputer pokładowy Leopard podczas testów termicznych.

 

Smart Mission Ecosystem - zbiór algorytmów, oprogramowania i sprzętu satelitarnego, obniżającego koszty operacyjne misji oraz redukujący czas reakcji na zdarzenia, dzięki czemu przestrzeń kosmiczna będzie bardziej dostępna.

Na zdjęciu: Smart Mission Ecosystem - zbiór algorytmów, oprogramowania i sprzętu satelitarnego, obniżającego koszty operacyjne misji oraz redukujący czas reakcji na zdarzenia, dzięki czemu przestrzeń kosmiczna będzie bardziej dostępna.

 

Inżynierowie firmy KP Labs podczas testów termicznych komputera do przetwarzania danych – Leopard.
Na zdjęciu: Inżynierowie firmy KP Labs podczas testów termicznych komputera do przetwarzania danych – Leopard.

Nagrody przyznane przez ARP S.A. to uhonorowanie najważniejszych osiągnięć i inicjatyw na polu sektora kosmicznego w Polsce, a także motywacja dla wszystkich firm i osób budujących potencjał tej branży w naszym kraju.

 

Czytaj więcej:

 

Źródło: KP Labs

Na zdjęciu powyżej: Intuition-1 – satelita wykorzystujący algorytmy sztucznej inteligencji do obserwacji Ziemi.

Reklama