Przejdź do treści

„Wyścig na Księżyc”- zaproszenie na kosmiczną wystawę Planetarium Śląskiego i Biblioteki Śląskiej

Wyścig na Księzyc - plakat

„Wyścig na Księżyc” już niebawem! Otwarcie tej kosmicznej wystawy Planetarium Śląskiego i Biblioteki Śląskiej, zorganizowanej z okazji pięćdziesiątej rocznicy pierwszego lądowania ludzi na Srebrnym Globie, odbędzie się już 19 lipca 2019 roku w Katowicach o godzinie 17.00. Można ją oglądać do końca lipca. Wstęp wolny!

20 lipca 1969 roku Neil Armstrong schodząc na powierzchnię księżycowego Morza Spokoju wypowiedział słynne zdanie: To mały krok dla człowieka, lecz wielki dla ludzkości. Transmisja z miejsca lądowania Apollo 11 była pierwszym medialnym wydarzeniem o charakterze globalnym. Kroki astronautów na Księżycu śledziły miliardy ludzi. Nie było wśród nich Rosjan. Radziecka telewizja pokazywała w tym czasie obchody Dnia Metalowca. Przekaz z Księżyca mogli jednak oglądać Polacy. Ci, którzy widzieli na żywo pierwsze kroki na Srebrnym Globie, zapamiętali je do końca życia.

Neil Armstrong na Księżycu. Źródło: NASA

Neil Armstrong na Księżycu. Źródło: NASA

Prezentowane na wystawie fotografie w znacznej części zostały podpisane przez astronautów i kosmonautów. Pochodzą z kolekcji pana Wincentego Kandzi z Dusznik Zdroju, który przekazał je Planetarium Śląskiemu w Chorzowie. Kolekcja powstawała przez wiele lat i jest efektem korespondencji, którą pan Wincenty prowadził z NASA oraz bezpośrednio z kosmonautami. W ten sposób udało mu się zebrać także oryginalne autografy wszystkich astronautów misji Apollo. Na wystawie można zobaczyć również zdjęcia i autografy kosmonautów biorących udział w radzieckim programie Interkosmos, w ramach którego na orbitę poleciał pierwszy i jedyny jak do tej pory Polak – Mirosław Hermaszewski. Z kolei Bartosz i Agnieszka Plebanowie – małżeństwo modelarzy z Katowic – poświęcili wiele godzin, by wzbogacić tę ekspozycję o perfekcyjnie wykonane modele pojazdów kosmicznych. Biblioteka Śląska przygotuje najciekawsze pozycje książkowe poświęcone astronautyce. Podczas wernisażu Planetarium Śląskie zaprezentuje dodatkowo w Bibliotece Śląskiej swoje planetarium mobilne.

Dla wielu ludzi fakt, że od 1972 roku nie powróciliśmy na Księżyc, może stanowić rozczarowanie. Gdzie jest ów „wielki krok”, o którym mówił Neil Armstrong? Jednak bez technologii stworzonych na potrzeby wyścigu na Księżyc świat XXI wieku wyglądałby inaczej. Owocem programów Merkury, Gemini i Apollo są m.in. nowoczesne technologie informacyjne, mikroelektronika, telemetria medyczna i nowe materiały, z których korzystamy na co dzień. Do dziś najbardziej niezwykła wyprawa w historii ludzkości inspiruje kolejne pokolenia mieszkańców naszej planety. Słynne zdjęcie astronauty na Księżycu stało się jednym z symboli pop ultury. Wbrew powszechnej opinii nie przedstawia ono jednak pierwszego człowieka na Księżycu. To Buzz Aldrin – drugi członek załogi Apollo 11. Kiedy jednak spojrzymy na odbicie w szybie hełmu Aldrina, zobaczymy sylwetkę Neila Armstronga robiącego mu zdjęcie.

Wydarzenie towarzyszące wystawie odbędzie się 19 lipca 2019 roku w Bibliotece Śląskiej o godz. 17.00. – oprowadzanie kuratorskie zrealizuje Jarosław Juszkiewicz, przedstawiciel Planetarium Śląskiego. Wstęp wolny! Zapraszamy!

Wystawa będzie czynna od 1 do 31 lipca 2019 roku, w godzinach otwarcia Biblioteki Śląskiej, miejsce: plac Rady Europy 1, Katowice.

Wydarzenie objęli patronatem: Polskie Radio Katowice, Śląski Festiwal Nauki, Gazeta Uniwersytecka Uniwersytetu Śląskiego i Przystanek Nauka.

biblioteka śląska

 

Czytaj więcej:

 

Źródło: Biblioteka Śląska

Opracowanie: Elżbieta Kuligowska

Na zdjęciu: Biblioteka Śląska w Katowicach. Źródło: Lestat (Jan Mehlich) - Praca własna

Reklama