Przejdź do treści

Wyślij swój głos na Marsa i pomóż badać tamtejsze burze

New Norcia - Deep Space Antenna 1.

To nowy, ciekawy konkurs, który daje wszystkim obywatelom Ziemi możliwość wysłania nagrań ich głosów na Marsa w ramach kolejnej fazy programu ExoMars. Łazik i sonda polecą w kierunku Czerwonej Planety już w 2020 roku.

Wspólna misja agencji ESA i rosyjskiej agencji Roscosmos ma na celu między innymi zbadanie możliwych przejawów błyskawic pojawiających się na Marsie przy użyciu instrumentu naukowego zamontowanego na platformie Kazachok, która w tym tygodniu przybyła do centrum ESA z Rosji. Ale częścią tej misji może być również… nasz głos.

Naukowcy chcą zbadać potencjalne pojawianie się wyładowań atmosferycznych na Marsie, mierząc wahania pola elektromagnetycznego w zakresie słyszalnych częstotliwości. Inne obserwacje wykazały już, że burze z piorunami istnieją na Jowiszu, Saturnie, Uranie i Neptunie, ale Mars - duża, bliżej leżąca względem nas planeta - jest pod tym względem wciąż zagadkowy.

Podczas gdy łazik Rosalind Franklin będzie badał swe najbliższe otoczenie w miejscu lądowania, na które wybrano płaskowyż Oxia Planum, czeski analizator fal elektromagnetycznych, który jest częścią instrumentu MAIGRET zamontowanego na platformie Kazachok, ma skanować różne częstotliwości elektromagnetyczne typowe dla wyładowań atmosferycznych. Oprócz nasłuchu błyskawic platforma ta będzie również badać marsjański klimat, atmosferę, promieniowanie i możliwą obecność podpowierzchniowego lodu wodnego w miejscu lądowania i okolicznych obszarach.

Ondrej Santolik, główny badacz w projekcie, wyjaśnia, że na chipie pamięci czujnika muszą zostać wysłane pewne dane testowe, które po pewnym czasie zostaną przesłane z powrotem na Ziemię celem weryfikacji funkcjonalności instrumentu. Ale zamiast umieścić tam całkiem przypadkowe kształty fal, postanowiono tym razem wykorzystać tę okazję w charakterze publicznego eventu edukacyjnego i popularyzatorskiego. Konkurs ten nie wpływa na jakość samej misji, jest raczej kreatywnym sposobem weryfikacji funkcjonalności instrumentu. Mamy nadzieję, że zainspiruje on wielu do przyłączenia się do naszej podróży w poszukiwaniu oznak życia na Marsie - dodaje Jorge Vago, naukowiec projektu ExoMars ESA.

Termin na nadsyłanie własnych zgłoszeń mija 20 kwietnia tego roku. Nagrania można wysyłać poprzez stronę mars.vesmir.cz - na niej także możemy głosować na już dodane zgłoszenia konkursowe. Głosowanie jest publiczne.

Wysłany na Marsa układ pamięci pomieści jedenaście 30-sekundowych nagrań dźwiękowych, ale tylko jedno z nich zostanie wybrane do ponownej, testowej transmisji w kierunku Ziemi. Dźwięk testowy zostanie przesłany na Ziemię jako fale radiowe, po czym będzie on starannie przeanalizowany w celu potwierdzenia, że sprzęt jest w pełni gotowy do rozpoczęcia swej misji naukowej. Cały projekt “Call from Mars” powstał dzięki współpracy naukowców z czeskim czasopismem naukowym Vesmír.

Oxia Planum

Na zdjęciu: Rejon Oxia Planum. Źródło: ESA


Kontakt:

Jorge Vago
ESA ExoMars 2020 project scientist
jorge.vago@esa.int

Ondrej Santolik
Department of Space Physics, Institute of Atmospheric Physics, Czech Academy of Sciences
os@ufa.cas.cz


Czytaj więcej:


Źródło: ESA

Na zdjęciu: Należąca do ESA antena w New Norcia (Zachodnia Australia) - Deep Space Antenna 1. Stanowi ona wsparcie naziemne dla wielu misji marsjańskich i jest częścią sieci Deep Space Network.

Reklama