Przejdź do treści

Wyślij swoje imię na Marsa razem z misją InSight

Każdy chętny może wysłać swoje imię lub nazwisko na Marsa. Jest to możliwe dzięki agencji kosmicznej NASA, która do 8 września 2015 r. przyjmuje zgłoszenia. Imiona zostaną zapisane na chipie zamontowanym na lądowniku InSight.

Zgłoszeń można dokonywać poprzez stronę internetową http://go.usa.gov/3Aj3G. Do tej pory zgłosiło się ponad 160 tysięcy osób. Amerykańska agencja zachęca, żeby w tej formie wyrazić swoje zainteresowanie kosmosem i w taki wirtualny sposób chociaż częściowo wziąć udział w podróży na Marsa. Zgłoszenia przyjmowane są do 8 września 2015 r.

To nie pierwszy raz, kiedy NASA umożliwia wysłanie imion w kosmos. W grudniu 2014 r. przy okazji pierwszego lotu statku kosmicznego Orion, na jego pokładzie w przestrzeń kosmiczną poleciało 1,38 miliona imion. Osoby, które skorzystały wtedy z okazji, mogą teraz zalogować się na swoje konto "frequent Flyer" w NASA i niejako dopisać kolejny lot d swojej kolekcji. Oczywiście można też zgłosić imię na pokład sondy InSight nawet jeśli się nie uczestniczyło w wysyłaniu imiona statkiem Orion.

Sonda InSight zostanie wystrzelona z Bazy Sił Powietrznych Vandenberg w Kalifornii w marcu 2016 roku. Lądowanie na Marsie zaplanowane jest na 28 września 2016 roku. Misja ma zbadać m.in. wnętrze planety, w tym celu umieści na Marsie sejsmometr.

Kolejną okazją do wysłania imienia w kosmos będzie misja Exploration Mission-1, która będzie testem rakiety oraz kapsuły Orion w ramach przygotowań do załogowej misji na Marsa.

Więcej informacji:
Źródło: NASA

Ilustracja:
W ramach misji InSight na pokładzie lądownika marsjańskiego będzie zamontowany chip z imionami osób, które nadeślą zgłoszenia do NASA. Źródło: NASA


Reklama