Przejdź do treści

Wyślij zdjęcie w kosmos na pokładzie polskiego satelity Heweliusz

Akcja "Zdjęcie w kosmos" w ramach której można wysłać swoje zdjęcie lub film w przestrzeń kosmiczną na pokładzie polskiego satelity Heweliusz. Źródło: Centrum Badań Kosmicznych PAN / Spółdzielnia Socjalna "Fajna Sztuka" / BRITE-PL.

Każdy chętny może zrobić zdjęcie siebie, swojego psa lub kota, ulubionego miejsca, czy czegokolwiek innego, a następnie wysłać je w kosmos na pokładzie polskiego satelity naukowego Heweliusz. Taką możliwość daje akcja "Zdjęcie w kosmos" zorganizowana przez Centrum Badań Kosmicznych PAN oraz Spółdzielnię Socjalną "Fajna Sztuka". Termin zgłoszeń mija 25 stycznia 2013 roku.

W ramach projektu BRITE-PL nasz kraj wyśle na orbitę okołoziemską dwa satelity naukowe, o nazwach Lem i Heweliusz. Będą one częścią projektu BRITE i wspólnie z satelitami kanadyjskimi i austriackimi będą prowadzić obserwacje pulsacji najjaśniejszych gwiazd w Drodze Mlecznej w celu poznania struktury wewnętrznej tych obiektów. Zbadanych w ten sposób ma zostać od 500 do 800 gwiazd.

Lem i Heweliusz będą pierwszymi polskimi satelitami naukowymi. Lem jest już w ostatnich etapach przygotowań do startu i ma w drugim kwartale 2013 roku, natomiast Heweliusz będzie wystrzelony w drugiej kolejności. Wcześniej w 2012 roku na orbicie okołoziemskiej znalazł się już polski satelita PW-Sat, ale jego zadania dotyczyły testów technologicznych, natomiast Lem i Heweliusz mają prowadzić naukowe obserwacje astronomiczne. Satelity są budowane przez Centrum Badań Kosmicznych PAN.

Akcja "Zdjęcie w kosmos" została przygotowana przez BRITE-PL w ramach promocji polskich satelitów naukowych. Zdjęcia można nadsyłać w terminie do 25 stycznia 2013 roku na adres e-mailowy zdjeciewkosmos@gmail.com. Jedna osoba może nadesłać do pięciu zdjęć oraz jeden film. Zdjęcia nie powinny przekraczać 300 kB, a film 1 MB, natomiast preferowane formaty plików to jpg oraz mp4. Zdjęcia spełniające regulamin zostaną umieszczone na karcie pamięci, która znajdzie się na pokładzie satelity Heweliusz. Uczestnicy akcji otrzymają e-mailowo certyfikaty potwierdzające wysłanie ich zdjęć w przestrzeń kosmiczną.

 

Czytaj więcej:

 

Źródło: Centrum Badań Kosmicznych PAN / Spółdzielnia Socjalna "Fajna Sztuka" / BRITE-PL
Za informację dziękujemy Pawłowi Grochowalskiemu z Biblioteki CBK PAN

Na zdjęciu: Akcja "Zdjęcie w kosmos" w ramach której można wysłać swoje zdjęcie lub film w przestrzeń kosmiczną na pokładzie polskiego satelity Heweliusz. Źródło: Centrum Badań Kosmicznych PAN / Spółdzielnia Socjalna "Fajna Sztuka" / BRITE-PL.

(Tekst ukazał się pierwotnie w serwisie Orion, którego zasoby zostały włączone do portalu Urania)

Reklama