Przejdź do treści

„Z Księżyca na Marsa i dalej” – wystawa zdjęć NASA w WBP w Kielcach

Wystawa NASA - „Z Księżyca na Marsa i dalej”

W Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej (WBP) w Kielcach 13 listopada 2019 roku została otwarta fotowystawa pt. „Z Księżyca na Marsa i dalej”. Poświęcona jest podbojowi Kosmosu i 50. rocznicy lądowania człowieka na Księżycu. Prezentowane są na niej zdjęcia NASA z misji Apollo.

Celem wystawy jest zaprezentowanie zarówno historii podboju kosmosu, jak i przyszłych misji NASA. Upamiętnienie lądowania na Księżycu sprzed pięciu dekad to tylko jeden z punktów ekspozycji. Na fotowystawie prezentowanych jest ok. 30 zdjęć NASA z misji Apollo na Księżyc.

Obecna na wernisażu Kathryn Porter z Konsulatu Generalnego Stanów Zjednoczonych w Krakowie wyjaśniła, że wystawa pokazuje historyczny moment, w którym człowiek po raz pierwszy postawił stopę na Księżycu, ale traktuje nie tylko o nim. Nacisk położony jest na zdjęcia z misji Apollo 11, w tym astronautów, którzy spacerowali po Srebrnym Globie. Ale prezentowane są też zdjęcia z badań kosmosu, nie tylko z Księżyca, ale też z drogi na niego.

Kolejnym celem jest pokazanie, że same badania jeszcze się nie zakończyły i są planowane kolejne misje na Księżyc, a w następnej kolejności przed ludzkością stoi wielkie zadanie, by stanąć na Marsie.

Z wystawy można dowiedzieć się, że obecnie wraz z programem Artemida (Artemis) NASA rozpoczęła nową erę eksploracji kosmosu. NASA planuje wysłanie robotów na powierzchnię Księżyca już w 2020 roku po to, aby zbadały księżycowe zasoby i przygotowały podwaliny  pod stałą obecność człowieka. Baza na naszym satelicie ma umożliwić ludziom odkrywanie całego systemu słonecznego, dostarczenie nauce nowej wiedzy i otwarcie nowych możliwości.

Według planów NASA pierwsi ludzie mają na stałe zamieszkać na Księżycu w 2028 roku, a w już w 2030 roku astronauci mają wylądować na Marsie.

W wernisażu w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej wzięła udział młodzież z IV Liceum Ogólnokształcącego w Kielcach.

Otwarcie wystawy jest kolejnym już efektem współpracy Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Kielcach z Konsulatem Generalnym USA w Krakowie, rozpoczętej w 2012 roku.

Wystawa jest prezentowana w holu Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Kielcach na piętrze. Potrwa do 7 grudnia.

Paweł Z. Grochowalski

Źródło: Wojewódzka Biblioteka Publiczna, Radio Kielce

Reklama