Przejdź do treści

Zaćmienie księżyca nad śląskimi hałdami

Zaćmienie nad hałdami

Z okazji 50 rocznicy startu misji księżycowej Apollo 11 oraz częściowego zaćmienia Księżyca członkowie Śląskiego Oddziału PTMA wspólnie z Zabytkową Kopalnią Ignacy zorganizowali wieczór astronomiczny dla mieszkańców Rybnika oraz okolic.

We wnętrzach budynków byłej kopalni uczestnicy mieli możliwość obejrzenia wystawy zdjęć przedstawiającej Planetarium Śląskie pochodzącej z Warsztatów Fotografii MBP Filii nr 5 w Dąbrowie Górniczej i Śląskiego Oddziału PTMA. Jedną z atrakcji oferowanych gościom była prezentacja meteorytów pochodząca ze zbiorów członków PTMA. Można było podziwiać kosmiczne kamienie pochodzące m.in. z Księżyca, Marsa czy planetoidy Westa. Zwiedzający mieli również okazję zobaczyć nagranie przemówienia prezydenta Stanów Zjednoczonych, J.F. Kennedy’ego, w którym mówi on o rozpoczęciu misji Apollo i planach wysłania ludzi na Księżyc.

Nie zabrakło również atrakcji dla dzieci. Najwięcej zainteresowania wśród najmłodszych wzbudziły warsztaty budowania rakiet na wodę. Ze zwykłych plastikowych butelek po napojach, kolorowego papieru i odrobiny kleju młodzi konstruktorzy stworzyli swoje własne pojazdy kosmiczne, które następnie mogli wystrzelić przy pomocy specjalnie skonstruowanej na tę okazję wyrzutni, na wysokość sięgającą nawet 8 metrów! Pozostałe dzieci poznawały w tym czasie budowę Układu Słonecznego oraz samodzielnie mogły wykonać jego model. Nieco starsi uczestnicy wydarzenia zajęli się konstruowaniem rakiety Saturn V z kartonu i folii aluminiowej.

Zaćmienie na Śląsku

Oprócz wymienionych atrakcji zostały przedstawione prelekcje o tematyce astronomicznej. Weronika Niemczyk w wykładzie pt. "Spoglądając ponad horyzont" przybliżyła słuchaczom nieco niebo. Wirtualną podróż po galaktyce rozpoczął film autorki "Ponad horyzontem", który zdobył wyróżnienie w II Ogólnopolskim Festiwalu Amatorskich Filmów Astronomicznych. Uczestnicy wykładu dowiedzieli się gdzie na nocnym niebie szukać planet oraz poszczególnych gwiazd oraz jak je od siebie odróżnić. Jak przystało na tematykę wydarzenia, prelegentka wyjaśniła także zjawiska astronomiczne związane z Księżycem, m.in jak dochodzi do jego zaćmienia. Film "Ruch sfery" był doskonałym zwieńczeniem wycieczki po nieboskłonie. W następnej prelekcji pt. „Na podbój Księżyca”, którą zaprezentował Grzegorz Przybyła, została przedstawiona historia amerykańskiego programu kosmicznego od wystrzelenia pierwszego Amerykanina w kosmos do lądowania Apollo 11 na Księżycu. Słuchacze poznali również tajniki rywalizacji Rosjan oraz Amerykanów w eksploracji Kosmosu oraz dowiedzieli się, jakie trudy były z tym związane.

Zainteresowani uczestnicy wydarzenia mogli oglądać Słońce z bliska przy pomocy lunety. Gdy tylko nasza gwiazda schowała się pod horyzontem, członkowie PTMA skierowali teleskopy ku nocnemu niebu. Mimo że pogoda nie była sprzyjająca, chmury co jakiś czas ujawniały fragmenty nieba, dzięki czemu do sprzętów obserwacyjnych zaczęły się ustawiać niemałe kolejki wytrwałych miłośników kosmosu. W chwilach, gdy pogoda była korzystna, obserwowaliśmy postępujące zaćmienie Księżyca. Ciekawie prezentował się także Jowisz ze swoimi księżycami galileuszowymi oraz Saturn z pięknymi pierścieniami, których widok na twarzach wielu wywołał zachwyt i zdziwienie.

Zaćmienie na Śląsku2

Wydarzenie "Hoym pod Księżycem" cieszyło się ogromnym zainteresowaniem. Przybyli nie tylko miłośnicy astronomii, lecz także osoby, które pierwszy raz miały okazję obserwować ciała niebieskie przez teleskop. Leżaki ustawione na tę okazję umożliwiły komfortową obserwację nocnego nieba całym rodzinom, a członkowie Śląskiego Oddziału PTMA odpowiadali na każde, nawet najbardziej dociekliwe pytanie zadane przez uczestników. Warto zaznaczyć, że to już kolejna impreza o tematyce astronomicznej na terenie kopalni Ignacy w Rybniku. W 2018 roku piękna letnia pogoda pozwoliła na obserwację zaćmienia Księżyca z samej wieży ciśnień o wysokości 40 metrów. Niewykluczone, że w przyszłości miłośnicy kosmosu ponownie zagoszczą w tym samym miejscu… Do zobaczenia znów podczas pewnej rozgwieżdżonej nocy!

Zaćmienie na Śląsku3

Zaćmienie na Śląsku5

 

Czytaj więcej:

 

Źródło: PTMA o. Śląski

Na zdjęciach: Relacja z wydarzenia