Przejdź do treści

Zaćmienie Księżyca z Grudziądza

 Zaćmienie Księżyca 10.XII. 2011 Fot: Sebastian Soberski

Podczas obserwacji zaćmienia Księżyca 10.XII miłośnicy zgromadzeni na tarasie obserwacyjnym grudziądzkiego Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego im.Mikołaja Kopernika mieli trudne zadanie do wykonania. Wiał silny wiatr, który szybko wyziębiał organizm oraz powodował drgania sprzętu. Ponadto po zachodzie Słońca pojawiły się chmury we wschodniej części nieba, czyli tam gdzie rozgrywał się kosmiczny spktakl.

Najwytrwalsi grudziądzanie zostali nagrodzeni przez Przyrodę. Pogoda poprawiła się na chwilę i można było zrobić obserwacje. Każdy z odwiedzających PiOA miał możliwość własnoręcznie wykonanać fotografię zaćmionego Księżyca przy pomocy profesjonalnego teleskopu sprzężonego z cyfrowym aparatem.

Podczas zaćmienia z grudziadzkiego planetarium transmitowano na żywo przebieg zjawiska. Przez większość czasu były chmury, ale w transmisji można było zobaczyć symulację pokazującą aktualną fazę zaćmienia w danym momencie.

Następne całkowite zaćmienie Księżyca będzie można zobaczyć dopiero 28 września 2015, natomiast częściowe już 25 kwietnia 2013 roku.

Zobacz galerie zdjęć.

 

Źródło: Sebastian Soberski

Na ilustracji: Zaćmienie Księżyca 10.XII. 2011 Fot: Sebastian Soberski

(Tekst ukazał się pierwotnie w serwisie Orion, którego zasoby zostały włączone do portalu Urania)

Reklama