Przejdź do treści

Zaczęła się rejestracja na EAS 2023 w Krakowie

EAS 2023

Największa konferencja naukowa europejskiej astronomii, EAS 2023, odbędzie się w lipcu 2023 roku w Krakowie. Można już rejestrować się na udział w wydarzeniu. Polskie Towarzystwo Astronomiczne współpracuje przy organizacji tej konferencji.

European Astronomical Society Annual Meeting, w skrócie EAS, to konferencja organizowana przez Europejskie Towarzystwo Astronomiczne (European Astronomical Society, czyli także EAS). Co roku odbywa się w innym kraju. Tym razem, z okazji 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika, zawita do Polski, do Krakowa. To największa naukowa konferencja europejskiej astronomii – ponad tysiąc naukowców będzie obradować od 10 do 14 lipca 2023 roku w Centrum Kongresowym ICE Kraków.

Przewidziano bogaty program obejmujący mnóstwo dziedzin współczesnej astronomii, podzielony na sympozja, sesje specjalne i tzw. „lunch sessions”. Przykładowo, wśród sympozjów znajdziemy tematy takie jak polaryzacja na wielu długościach fal; obserwatorium Gaia; perspektywy uczenia maszynowego w astrofizyce; zmienność gwiazd, ich struktura i ewolucja; pola magnetyczne i promieniowanie kosmiczne w ewolucji galaktyk; pierwszy rok Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba; soczewkowanie grawitacyjne; nowa era przeglądów kosmologicznych; oddziaływania gwiazd; wczesne czarne dziury; symulacje i obserwacje gwiazd, aktywności magnetycznej i środowiska okołogwiazdowego.

Zachęcam do udziału – zwłaszcza z racji tego, że wiele z sesji podczas konferencji jest organizowanych lub współorganizowanych przez polskich astronomów – mówi prof. dr hab. Marek Jacek Sarna, prezes Polskiego Towarzystwa Astronomicznego.

Niedawno otwarta została możliwość rejestracji na udział w konferencji. Do 26 lutego obowiązuje obniżona opłata konferencyjna (340 euro dla członków EAS i 380 euro dla pozostałych osób). Potem cena wzrośnie do 400/450 euro, a po 30 kwietnia do 450/510 euro. Z kolei rejestracja na ostatnią chwilę, na miejscu konferencji, będzie kosztować 550 euro.

Ważną datą jest termin nadsyłania abstraktów prelekcji i posterów, który upływa 1 marca 2023 roku. Ten sam termin obowiązuje dla aplikacji o granty wspomagające udział  lub obniżenie opłaty konferencyjnej.

Do 16 kwietnia zgłaszać mogą się wolontariusze chętni do pomocy przy organizacji konferencji. W zamian za pomoc wolontariusz jest zwolniony z opłaty konferencyjnej oraz uzyskuje wstęp na przyjęcie powitalne oraz wydarzenia dla studentów.

Warto przypomnieć, że członkowie Polskiego Towarzystwa Astronomicznego (PTA) mogą zapisać się do EAS bez konieczności opłacania składki członkowskiej. Z kolei będąc członkiem EAS jest się uprawnionym do obniżonej opłaty konferencyjnej.

Organizatorem EAS 2023 jest Europejskie Towarzystwo Astronomiczne we współpracy z PTA.

Strona internetowa EAS 2023 ma adres: https://eas.unige.ch/EAS_meeting/

Europejskie Towarzystwo Astronomiczne (EAS) założono w 1990 roku. Jego celem jest promowanie i rozwój astronomii w Europie. Z kolei PTA powstało w 1923 roku. Jego cele są podobne: wspieranie rozwoju nauk astronomicznych oraz popularyzacja i edukacja astronomii w społeczeństwie. Strona internetowa EAS ma adres https://eas.unige.ch, a strona internetowa PTA jest dostępna pod adresem https://www.pta.edu.pl.

 

Plakat konferencji EAS 2023

Plakat konferencji EAS 2023. Źródło: EAS

 

Więcej informacji:

 

Jest to treść komunikatu prasowego Polskiego Towarzystwa Astronomicznego.

Reklama