Zagłosuj na nazwę dla nowego łazika marsjańskiego NASA

Konkurs "Name the Rover"

Każdy może pomóc NASA w wyborze nazwy dla następnego łazika marsjańskiego. Amerykańska agencja kosmiczna wyłoniła 9 finałowych pomysłów nw nazwy i teraz trwa internetowe głosowanie.

Cały konkurs nosi nazwę „Name the Rover” i jego celem jest wyłonienie nazwy dla amerykańskiego łazika, który za kilka miesięcy poleci na Marsa. Konkurs przebiegał w kilku etapach. Najpierw 28 sierpnia 2019 roku ogłoszono konkurs dla uczniów młodszych klas w szkołach w Stanach Zjednoczonych, którzy mogli nadsyłać swoje propozycje (wraz z esejem). Takich propozycji nadeszło ponad 28 tysięcy.

Do następnego etapu selekcji zaangażowano 4700 ochotników – nauczycieli, pracowników branży kosmicznej i entuzjastów lotów kosmicznych – którzy zawęzili grono propozycji do 155.

Ostatecznie do finału zakwalifikowano dziewięć propozycji nazw: Endurance, Tenacity, Promise, Perseverance, Vision, Clarity, Ingenuity, Fortitude, Courage. Można na nie głosować od 21 stycznia do 28 stycznia 2020 roku do godz. 12 polskiego czasu. Zagłosować może każdy internauta, w tym Polacy. W momencie pisania niniejszego tekstu było oddanych prawie 250 tysięcy głosów, w tym około 1500 z Polski. Głosować można na stronie: https://go.nasa.gov/name2020.

Wyniki głosowania będą pomocne przy ostatecznym wyborze nazwy. W tej końcowej dyskusji wezmą udział uczniowie, którzy zaproponowali finałowe nazwy oraz osoby reprezentujące NASA, na przykład astronautka Jessica Watkins, „kierowca” łazików marsjańskich (Nick Wiltsie), a także Clara Ma, która jako uczennica zaproponowała w 2009 roku nazwę dla łazika Curiosity.

Ostateczną decyzję NASA poznamy na początku marca.

Łazik, dla którego nazwa jest wybierana, ma zostać wystrzelony w lipcu lub sierpniu 2020 roku i 18 lutego 2021 roku wylądować na Marsie w kraterze Jezero.

Źródło: NASA

Autor: Krzysztof Czart

Na ilustracji:

Ilustracja promująca konkurs na nazwę łazika marsjańskiego. Źródło: NASA/JPL-Caltech.