Przejdź do treści

„Zakazana” planeta odnaleziona w Pustyni Neptunowej

img

Naukowcy są przekonani, że planeta mogła niedawno – w ciągu ostatniego miliona lat – przenieść się w obszar Pustyni Neptuna lub była bardzo duża i jej atmosfera nadal paruje.

Dzięki międzynarodowej współpracy astronomów w Pustyni Neptunowej została odkryta egzoplaneta mniejsza od Neptuna, posiadająca własną atmosferę.

Odkrycia dokonano dzięki przeglądowi Next-Generation Transit Survey (NGTS), znajdującego się w Obserwatorium Paranal ESO, w samym sercu pustyni Atacama w Chile. 

NGTS-4b, nazywana również przez naukowców „zakazaną planetą”, jest planetą mniejszą od Neptuna, ale trzykrotnie większą od Ziemi i znajduje się w odległości 920 lat świetlnych od nas.

Planeta ma masę 20 Ziemi i promień 20% mniejszy od Neptuna, a jej temperatura to 1000 stopni Celsjusza. Okrąża gwiazdę w czasie zaledwie 1,3 dnia. Jest to pierwsza tego typu egzoplaneta odnaleziona w Pustyni Neptunowej.

Pustynia Neptunowa to taki region wokół gwiazdy, w którym nie znaleziono planet wielkości Neptuna. Obszar ten jest narażony na silne promieniowanie od gwiazdy, co oznacza, że planety nie zachowują swojej gazowej atmosfery podczas odparowania, pozostawiając jedynie skaliste jądro. NGTS-4b jednak wciąż posiada swoją gazową atmosferę.

Szukając nowych egzoplanet, astronomowie poszukują spadku jasności w blasku gwiazdy – planeta, krążąc wokół gwiazdy, blokuje jej światło. Jasność zazwyczaj spada o 1% i więcej informacji jest zbieranych w wynikach wyszukiwania naziemnego, ale teleskopy NGTS mogą uchwycić spadek jasności o zaledwie 0,2%. 

Opracowanie:
Agnieszka Nowak

Więcej:
The ‘Forbidden’ Planet has been found in the ‘Neptunian Desert’

NGTS-4b: A sub-Neptune transiting in the desert

Źródło: University of Warwick

Reklama