Przejdź do treści

Zakończył się finał 47. OMSA w Grudziądzu

Logo OMSA 2021

Poznaliśmy zwycięzców konkursu astronomicznego OMSA. W tym roku zawody odbyły się w formule wirtualnej. Była to już 47. edycja tego ogólnopolskiego konkursu dla młodzieży szkolnej organizowanego przez Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne w Grudziądzu.

Ogólnopolskie Młodzieżowe Seminarium Astronomiczno-Astronautyczne im. prof. Roberta Głębockiego w Grudziądzu to drugi po Olimpiadzie Astronomicznej spośród najbardziej prestiżowych konkursów astronomicznych w Polsce skierowanych do młodzieży szkolnej. Edycja numer 47 odbyła się w formule wirtualnej, podobnie jak w ubiegłym roku.

W finale OMSA biorą udział najlepsi uczestnicy etapów wojewódzkich. W eliminacjach wojewódzkich konkursu wzięli udział uczniowie z 14 województw. W każdym województwie wybrano maksymalnie trzy najlepsze prace astronomiczne, które w większości przypadków były autorskimi projektami badawczymi młodych prelegentów. Zostały one zaprezentowane na Finale XLVII OMSA transmitowanym z wirtualnego studia planetarium w Grudziądzu (10-12.06.2021). Podczas trzech dni Seminarium w trzech sesjach tematycznych łącznie wygłoszono 32 prelekcje konkursowe.

Jury konkursowe oceniało prace pisemne przygotowane wcześniej przez uczestników oraz słuchało prelekcji w wykonaniu uczniów. Po prelekcji następowały pytania i dyskusja. Komisja konkursowa, w skład której weszli przedstawiciele Polskiego Towarzystwa Astronomicznego (PTA), Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii (PTMA), Europejskiego Obserwatorium Południowego (ESO) oraz Analog Astronaut Training Center (AATC) wyłoniła 8 prac badawczych (miejsca od I do V), których autorzy uzyskali tytuł laureata XLVII OMSA.

Pierwsze miejsce zajęły dwie prace ex aequo – jedna teoretyczna oraz jedna doświadczalna. Praca teoretyczna to Gdzie zniknęła antymateria? O asymetrii barionowej, której autorem jest Szymon Ryszkowski z ZS nr 6 w Jastrzębiu-Zdroju (województwo śląskie). Praca doświadczalna miała z kolei tytuł Obserwacja planetoidy Westa i została zaprezentowana przez Klarę Świątek oraz Wiktora Dziwotę z I LO w Bochni (województwo małopolskie). Wszyscy laureaci otrzymali atrakcyjne nagrody w postaci teleskopów, lornetek astronomicznych, książek oraz rocznej prenumeraty czasopisma „Urania – Postępy Astronomii".

Klara Świątek i Wiktor Dziwota podczas prelekcji w trakicie OMSA 2021

Klara Świątek i Wiktor Dziwota podczas prelekcji w trakcie OMSA 2021. Źródło: OMSA.

 

Szymon Ryszkowski podczas prelekcji w trakcie OMSA 2021. Źródło: OMSA.

Szymon Ryszkowski podczas prelekcji w trakcie OMSA 2021. Źródło: OMSA.

Pełna lista laureatów:

  • I miejsce – Klara Świątek i Wiktor Dziwota, I LO w Bochni (województwo małopolskie), Obserwacja planetoidy Westa
  • I miejsce – Szymon Ryszkowski, ZS nr 6 w Jastrzębiu Zdroju (województwo śląskie), Gdzie zniknęła antymateria? O asymetrii barionowej
  • II miejsce – Oliwia Pawelczyk, II LO w Tczewie (województwo pomorskie), Ile Księżyca widzimy? Zjawisko libracji
  • III miejsce – Bartłomiej Jarczak, Dominik Kołodziej, Maciej Siedlecki, ZST w Ostrowie Wlkp. (województwo wielkopolskie), Autonomiczny pojazd badawczy, przystosowany do eksploracji niesprzyjających środowisk „Marsjański Łazik Possibility”
  • III miejsce – Dawid Bugajewski, Oskar Kościański, I LO w Kościanie (województwo wielkopolskie), Obserwacje i modelowanie układu podwójnego HV Aqr
  • IV miejsce – Agata Polek, Martyna Jacak, Krakowskie Młodzieżowe Towarzystwo Przyjaciół Nauk i Sztuk Centrum Młodzieży im. dr H. Jordana (województwo małopolskie), Poszukiwanie życia wokół układu zaćmieniowego HS0705+6700
  • V miejsce – Angelique Ratkowski, III LO w Lublinie (województwo lubelskie), Ciemna materia
  • V miejsce – Marta Szulc, ZS w Niepołomicach (województwo małopolskie), Czy grozi nam spotkanie z asteroidą?

 

Wydarzeniu patronowali Piotr Całbecki – Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego oraz pan Maciej Glamowski – Prezydent Grudziądza. Konkurs wspierany jest od wielu lat przez polskie instytucje astronomiczne, takie jak: Polskie Towarzystwo Astronomiczne, Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii, Fundacja Astronomii Polskiej, Fundacja Nicolaus Copernicus oraz Fundacja Aleksandra Jabłońskiego.

Klara Świątek i Wiktor Dziwota podczas pytań od jury w trakcie OMSA 2021. Źródło: OMSA.

Klara Świątek i Wiktor Dziwota (w lewym górnym rogu) podczas pytań od jury w trakcie OMSA 2021. Źródło: OMSA.

Szymon Ryszkowski podczas pytań od jury w trakcie OMSA 2021. Źródło: OMSA.

Szymon Ryszkowski podczas pytań od jury w trakcie OMSA 2021. Źródło: OMSA.

 

Transmisję konkursu przeprowadzono za pośrednictwem kanału YouTube grudziądzkiego planetarium. Poniżej prezentujemy sesje z wszystkich dni.

 

Więcej informacji:

Źródło: OMSA

Opracowanie: Krzysztof Czart
 

Obraz na samej górze: Logo konkursu OMSA 2021 na tle wirtualnego nieba.

Reklama