Zakończyła się II Konferencja Górnictwa Kosmicznego w Krakowie

img

W Krakowie już po raz drugi odbyła się konferencja poświęcona górnictwu kosmicznemu. Na terenie Akademii Górniczo-Hutniczej można było wysłuchać prelekcji przedstawicieli firm sektora kosmicznego, naukowców zajmujących się geologią oraz inżynierów pracujących nad urządzeniami przystosowanymi do pracy w warunkach kosmicznych.

II Konferencja Górnictwa Kosmicznego odbyła się 16 maja br. na Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie. Jest to kontynuacja zeszłorocznego wydarzenia, które miało charakter konferencji studenckiej.

W tym roku skala spotkania była znacznie większa. Uczestnicy mogli wysłuchać ponad 20 prezentacji podzielonych w ramach trzech sekcji tematycznych: inżynierii mechanicznej, górniczo-geologicznej oraz prawnej.

Na konferencji nie zabrakło prelekcji przedstawiających obecne prace badawcze związane z sektorem kosmicznym w Polsce. Dr hab. Karol Seweryn z Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk zaprezentował rozwijaną w Polsce koncepcję urządzenia wydobywczego PACKMOON2, działającego w środowisku niskiej grawitacji. Przemysław Pustułka z PIAP Space opowiedział o projekcie RACER dla Europejskiej Agencji Kosmicznej, w którym badano różne strategie sterowania łazikiem w terenie księżycowym. Naukowcy z AGH i CBK PAN pochwalili się rezultatem opracowania własnego modelu automatycznej wiertnicy rdzeniowej, przeznaczonej do pracy w warunkach kosmicznych.

W części górniczo-geologicznej konferencji można było usłyszeć o perspektywach surowcowych na obiektach w Układzie Słonecznym, zespół inżynierów z AGH przedstawił wyniki badań współpracy stóp lądownika z symulowanym podłożem Fobosa, a dr Anna Łosiak z Wildfire Lab University of Exeter w Wielkiej Brytanii opowiedziała, gdzie możemy znaleźć na Marsie wodę.

W ramach sekcji prawno-ekonomicznej gościem konferencji był konsul honorowy Luksemburgu Mikołaj Pluciński. Opowiedział o historii rozwoju luksemburskiego przemysłu kosmicznego, wskazując na podobieństwa historyczne z Polską i pokazując, że sukces w sektorze kosmicznym nie musi być osiągany tylko przez największe państwa na świecie.

Konferencja organizowana przez stowarzyszenie kilku wydziałów krakowskiej uczelni zgromadziła dużą liczbę ekspertów z ośrodków naukowych w Polsce i za granicą oraz przedsiębiorców i naukowców mających już za sobą projekty w sektorze kosmicznym. Organizatorzy już zapowiedzieli chęć zorganizowania kolejnej edycji w przyszłym roku.

Czasopismo i portal Urania-Postępy Astronomii objął imprezę patronatem medialnym.

Opracował: Rafał Grabiański

Na zdjęciu: Uczestnicy II Konferencji Górnictwa Kosmicznego podczas wykładów w auli Centrum Dydaktyki AGH. Źródło: ISME/KGK.