Przejdź do treści

Zakończyła się pierwsza półroczna ekspedycja na chińskiej stacji Tiangong

Guangfu

16 kwietnia 2022 r. na Ziemię wrócił statek Shenzhou 13 z trojgiem astronautów na pokładzie. Tym samym zakończyła się najdłuższa chińska załogowa misja kosmiczna w historii. 1. Ekspedycja na stacji Tiangong trwała 182 dni.

Statek Shenzhou 13 opadł bezpiecznie na spadochronach nad Pustynią Gobi w północno-zachodnich Chinach o 3.56 w nocy czasu polskiego. Z chińskiej stacji kosmicznej Tiangong wróciło troje astronautów: Zhai Zhigang (dowódca statku, 2. misja kosmiczna), Wang Yaping (2. misja kosmiczna) oraz Ye Guangfu (1. lot).

Misja Shenzhou 13 rozpoczęła się udanym lotem w kierunku stacji Tiangong na rakiecie Długi Marsz 2F 15 października 2021 r. Załoga Shenzhou 13 była pierwszą długotrwałą ekspedycją na stacji i drugą misją załogową do Tiangong w ogóle. W tej chwili trwa budowa chińskiej stacji kosmicznej. W 2021 r. na orbitę wysłano pierwszy moduł Tianhe. Kolejne dwa moduły Wentian i Mengtian mają przylecieć jeszcze w 2022 r, co ukończy budowę kompleksu.

W trakcie 1. Ekspedycji astronauci wykonywali eksperymenty naukowe oraz kończyli prace aktywacyjne i konstrukcyjne związane z modułem Tianhe. 7 listopada 2021 r. Zhai i Wang wykonali pierwszy spacer kosmiczny ekspedycji. Wang Yaping stała się pierwszą Chinką, która wyszła w skafandrze spacerowym w przestrzeń kosmiczną. 26 grudnia 2022 r. spacer kosmiczny wykonał Ye i Zhai.

Podczas spacerów kosmicznych chińscy astronauci przetestowali infrastrukturę na zewnątrz modułu, przygotowali ramię robotyczne do prac manipulacyjnych i przenoszenia astronautów, zainstalowali poręcze i elementy na nogi ułatwiające przemieszczanie się podczas kolejnych spacerów oraz zamontowali zewnętrzną kamerę panoramiczną.

Trochę czasu na stacji poświęcono też edukacji. Astronauci 1. Ekspedycji przeprowadzili dwa wykłady dla młodzieży, zachęcające do nauki przedmiotów ścisłych i pokazujące jak działa mikrograwitacja.

Teraz do stacji Tiangong (jej jedynego modułu Tianhe) przymocowany jest statek towarowy Tianzhou 3. Niedługo zdalnie zostanie on przeniesiony z tylnego do przedniego portu w module. Zrobi miejsce dla kolejnego statku zaopatrzeniowego Tianzhou 4, który poleci do stacji w maju. Potem Tianzhou 3 oddokuje i w czerwcu do stacji poleci 2. Ekspedycja – trójka astronautów w statku Shenzhou 14. Podczas tej półrocznej ekspedycji do modułu Tianhe dołączą dwa kolejne moduły: Wentian i Mengtian.

 

Więcej informacji:

 

Na podstawie: Xinhua/SpaceNews

Opracował: Rafał Grabiański
 

Na zdjęciu tytułowym: Ye Guangfu wyciągany z kapsuły statku Shenzhou 13 po powrocie na Ziemię.. Źródło: Xinhua/Cai Yang.

Reklama