Przejdź do treści

Załoga Crew-4 wróciła na Ziemię po półrocznej misji na stacji ISS

crew dragon

Czteroosobowa załoga misji Crew-4 wróciła z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej na Ziemię. Ich kapsuła Crew Dragon „Freedom” wodowała na spadochronach u wybrzeżu Florydy.

14 października 2022 roku załoga misji Crew-4 wróciła z trwającego 170 dni pobytu na orbicie. Statek Crew Dragon firmy SpaceX wylądował w Oceanie Atlantyckim z czworgiem astronautów: trojgiem Amerykanów – Bobem Hinesem, Kjellem Lindgrenem i Jessicą Watkins, oraz Włoszką Samanthą Cristoforetti.

Powrót na Ziemię rozpoczął się oddokowaniem statku Crew Dragon z astronautami z portu w module Harmony na stacji 14 października o 18:05 czasu polskiego. Po oddaleniu się na bezpieczną odległość statek wykonał pierwsze z serii odpaleń powrotnych. Po ostatnim odpaleniu Dragon znalazł się na ustawionej odpowiednio pod planowane zejście orbicie poniżej stacji, .

Kilka godzin później, przed 22:00, od statku odłączyła się sekcja serwisowa, tzw. trunk. Tym samym odsłonięty został dół kapsuły z osłoną termiczną, która będzie zwrócona podczas wejścia w ziemską atmosferę. Już kilka minut później statek uruchomił zestaw czterech przednich silników Draco, aby wykonać precyzyjny manewr wyhamowania i tym samym zejścia z orbity. Odpalenie to trwało prawie 17 minut.

Statek z astronautami zaczął przejście przez górne warstwy atmosfery około 22:43. Wszystkie fazy powrotu przebiegły pomyślnie i po pokonaniu atmosfery otwierane zostały w ścisłej sekwencji spadochrony, które wyhamowały statek do wodowania o 22:57. Zespół misji wyłowił kapsułę i sprowadził ją na statek “Megan”. Już na pokładzie statku, niecałą godzinę od wodowania, astronauci wyszli z kapsuły.

crew dragon
Statek Crew Dragon po wodowaniu podczas przygotowań do wyłowienia. Źródło: NASA/Bill Ingalls

Misja Crew-4 zaczęła się lotem na stację 27 kwietnia 2022 roku. Statek Crew Dragon „Freedom” został wyniesiony na wstępną orbitę przez rakietę Falcon 9 i po 16 godzinach zadokował z portem w module Harmony. W trakcie półrocznej misji astronauci przeprowadzali na pokładzie ISS eksperymenty naukowe i testy technologii. 

Przykładowe badania prowadzone w tym czasie w kompleksie dotyczyły testów alternatywnego dla betonu materiału symulującego materiał z księżycowego regolitu. Sprawdzono też wpływ temperatury paliwa rakietowego na palność materiałów, zbadano efektywność odzyskiwania wody w mikrograwitacji przez specjalnie zaprojektowane membrany, a także zbadano zmiany w układzie odpornościowym człowieka w warunkach mikrograwitacji. Cristoforetti wykonała czasie tej misji dwa spacery kosmiczne z rosyjskimi astronautami w celu przygotowania do pracy europejskiego ramienia robotycznego ERA.

Dla Lindgrena i Cristoforetti były to drugie w karierze misje kosmiczne. Lindgren spędził już łącznie 311 dni na orbicie. Cristoforetti zaś spędziła w przestrzeni kosmicznej już 369 dni i po tej misji stała się drugą najdłużej przebywającą w przestrzeni kosmicznej kobietą w historii. Dla Hinesa i Watkins były to pierwsze podróże kosmiczne.

Crew-4 była czwartą kontraktową misją SpaceX wykonywaną dla NASA w ramach Komercyjnego Programu Załogowego. Tuż przed tym powrotem na pokładzie stacji zawitała załoga Crew-5, która dotarła tam 6 października za pomocą rakiety Falcon 9.

 

Na podstawie: NASA/SpaceX/JAXA

Opracowanie: Rafał Grabiański

Na zdjęciu tytułowym: Statek Crew Dragon "Freedom" wodujący na Oceanie Atlantyckim z misją Crew-4. Źródło: NASA/Bill Ingalls

Reklama