Przejdź do treści

Załoga Sojuza dotarła na pokład Międzynarodowej Stacji Kosmicznej

Troje nowych członków załogi Międzynarodowej Stacji Kosmicznej zacumowało w sobotni wieczór 19 listopada (polskiego czasu) do rosyjskiej części stacji.

Sojuz MS-03, którym podróżowali wystartował 17 listopada z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie. Trzyosobowa załoga w składzie: dowódca statku Oleg Novitskiy (Rosja), weteranka lotów Peggy Whitson (USA) oraz debiutant Thomas Pesquet (Francja) pozostawała na niskiej orbicie przez dwa dni. Przytwierdzenie do portu cumowniczego w module Rasswiet nastąpiło w sobotę o 22:58 polskiego czasu.

Nowi członkowie ekspedycji dołączyli do znajdującej się już na stacji trójki: Shane Kimbrough (USA), Sergei Ryzhikov oraz Andrei Borisenko (Rosja). Nowa załoga spędzi na pokładzie laboratorium orbitalnego 178 dni.

Przed Ekspedycją 50/51 mnóstwo zadań. Astronauci oprócz intensywnego harmonogramu prac naukowych, będą musieli w grudniu przyjąć dwa zaopatrzeniowe statki bezzałogowe i wykonać dwa spacery kosmiczne celem wymiany zewnętrznych baterii stacji.

Przebieg startu


Podróż trzecim egzemplarzem nowej wersji załogowego Sojuza (MS) przebiegła bez zakłóceń. Po nieco ponad 8 minutach lotu rakietą Soyuz FG, statek znalazł się na docelowej orbicie wstępnej (201 x 245 km).

W trakcie swojej drogi do ISS statek dokonał dwóch manewrów podniesienia orbity, które ustawiły go na trajektorii ‘goniącej’ stację (nieco niższa orbita, statek zbliża się do celu od tyłu).

W przeszłości używano już stromej trajektorii, w wyniku której statek z astronautami cumował do ISS po kilku godzinach od startu. Jeszcze nie jest to możliwe w przypadku odnowionej wersji Sojuza. Trwają dopiero testy systemów komunikacyjnych pomiędzy centrami naziemnymi, a wysyłanymi Sojuzami. Po unowocześnieniu aparatury, konieczne jest jej dostosowanie do tego typu lotów - statek musi od razu po starcie otrzymać dokładne dane nawigacyjne w celu poprawnego wykonania manewru podejścia.

Automatyczna sekwencja podejścia do dokowania rozpoczęła się w sobotę o 20:40 polskiego czasu.  Przytwierdzenie nastąpiło o 22:58. Niecałe dwie godziny później otworzono właz i obecna załoga przywitała przybyszów.

Dla Olga Novitskiego jest to już drugi lot. Rosjanin był poprzednio na pokładzie ISS w 2012 roku w ramach Ekspedycji 33/34. Spędził wtedy na stacji 141 dni. Astronautka NASA Peggy Whitson jest jednym z najbardziej doświadczonych astronautów amerykańskich. Jest to już jej trzeci pobyt na orbicie. W sumie podczas dwóch poprzednich (2002, 2007) spędziła w przestrzeni kosmicznej 376 dni. Thomas Pesquet to ostatni z grupy europejskich astronautów szkolonych od 2009 roku. Jest to jego pierwszy lot na pokład stacji.

Więcej informacji:
Źródło: NASA

Na zdjęciu:
Sześcioosobowy skład 50. Ekspedycji tuż po otwarciu włazów. Z przodu od lewej: Peggy Whitson, Oleg Novitskiy oraz Thomas Pesquet (nowi członkowie). Z tyłu od lewej Shane Kimbrough, Sergiej Ryzhikov oraz Andrej Borisenko. Źródło: NASA TV

Reklama