Przejdź do treści

Załogowa kapsuła Dragon gotowa do misji demonstracyjnej

img

Załogowa kapsuła Dragon 2 przeszła generalny przegląd gotowości do lotu NASA (Flight Readiness Review) i jest gotowa do pierwszej demonstracyjnej misji do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

SpaceX i Boeing to firmy, które rozwijają systemy załogowe, mające dostarczać załogę do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej w ramach komercyjnego kontraktu. Kapsuły Crew Dragon (SpaceX) i Starliner (Boeing) mają w tym roku zakończyć zależność USA od rosyjskich Sojuzów, które od czasu zakończenia programu wahadłowców w 2011 roku są jedynym systemem wynoszącym astronautów na ISS.

Kluczowym krokiem w przywróceniu zdolności załogowych USA są misje demonstracyjne. Zarówno Boeing jak i SpaceX muszą wykonać po dwie misje pokazujące poprawne działanie wszystkich systemów i procesów. Pierwsze z tych misji będą bez załogi na pokładzie, ale przeprowadzone dokładnie w ten sam sposób jak późniejsze z załogą.

SpaceX ma wynieść kapsułę Crew Dragon na rakiecie Falcon 9 już 2 marca. 22 lutego agencja NASA przeprowadziła z firmą generalny Flight Readiness Review - trwający cały dzień formalny przegląd przygotowań przed misją.

Podczas konferencji zwołanej na koniec przeglądu, przedstawiciel NASA potwierdził, że celem pierwszej misji demonstracyjnej będzie sprawdzenie przebiegu całej misji, działania statku załogowego, rakiety Falcon 9, systemów naziemnych i systemów Międzynarodowej Stacji Kosmicznej we wszystkich fazach misji: przygotowania do startu, startu, lotu orbitalnego, operacji dokowania oraz zejścia z orbity, lądowania i odzyskania kapsuły.

Przegląd potwierdził gotowość SpaceX do przeprowadzenia pierwszej demonstracyjnej misji oraz gotowość załogi na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej i międzynarodowych partnerów projektu do przyjęcia statku.

Jedynym problemem podniesionym przez jednego z partnerów stacji - Rosję - jest zachowanie się kapsuły w trakcie podchodzenia do dokowania podczas awarii oprogramowania na statku. Firma SpaceX ma pokazać jeszcze szczegółowo w jaki sposób systemy pokładowe są odporne na błędy oprogramowania.

Jest też kilka innych problemów ze sprzętem na statku, ale nie wpływają one na gotowość misji demonstracyjnej. Jednym z nich jest usterka jednego z silniczków manewrowych Draco podczas jednej z ostatnich misji zaopatrzeniowych statku Dragon. Kathy Louders, manager komercyjnego programu załogowego NASA, podkreśliła jednak, że zespół firmy SpaceX wykonał w ostatnich miesiącach bardzo dużo testów tych silniczków.

Jeżeli nie będzie żadnych opóźnień, to misja SpX-DM1 powinna zostać przeprowadzona w sobotę 2 marca 2019 r. Kolejne możliwe terminy to 5 marca, 8 marca i 9 marca. Jeżeli nie uda się w tym czasie przeprowadzić misji to następny możliwy termin to dopiero późny marzec, z powodu startu załogowego Sojuza 14 marca.

Źródło: NASA

Więcej informacji:

​​​​​​​Na zdjęciu: Wizualizacja kapsuły Crew Dragon dokującej do portu na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Źródło: SpaceX.

Reklama