Przejdź do treści

Zapraszamy na ASTROFESTIWAL!

img

Tegoroczny ASTROFESTIWAL odbędzie się we Włocławku 03 czerwca w godz. 15:00-20:00 na przystani OSiR-u przy ul. Piwnej 1A. Jak co roku, impreza ma charakter pikniku familijnego, którego motywem przewodnim jest popularyzacja astronomii adresowana zarówno do najmłodszych, jak i dorosłych miłośników. Od lat ASTROFESTIWAL odbywa się pod patronatem "Uranii".

Naprzeciw oczekiwaniom gości wychodzą liczne atrakcje, m.in. plenerowe planetarium, laboratoria z eksperymentami naukowymi, symulatory lotów kosmicznych i dmuchańce-wahadłowce dla dzieci, które ucieszą się też z nowości w postaci kosmicznego fotolustra. Uczestnicy ASTROFESTIWALU będą prowadzili obserwacje przez teleskopy kujawsko-pomorskiej sieci ASTROBAZA-KOPERNIK. W przestrzeni imprezy staną też specjalne teleskopy do bezpośredniego śledzenia Słońca.

Przypadająca w 2023 roku 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika stwarza okazję świętowania także w ramach ASTROFESTIWALU. Z tego powodu na imprezie pojawi się sam bohater w stroju z epoki, który chętnie będzie pozował do zdjęć. Kopernik jest też inspiracją do prezentacji plenerowej wystawy astrofotografii, która stanie we włocławskiej marinie. W jej wnętrzu zaś zaaranżowane zostanie astrofestiwalowe kino „Kopernik”, w którym zaplanowano przegląd filmów poświęconych naszemu największemu astronomowi. Ich prezentacji dokonają: dyrektor TVP Nauka Robert Szaj i Bogumił Radajewski – gospodarz programu „ASTRONARIUM” TVP. Moderatorem przeglądu będzie redaktor naczelny "Uranii" prof. Maciej Mikołajewski.

Finałem imprezy będzie multimedialny show na dużym sferycznym ekranie pt. „Planety Kopernika”. Ilustrowana narracją wyprawa w kosmos startuje o 23:00 na skwerze przy pomniku Ludziom Pracy we Włocławku, nieopodal przystani OSiR.

ASTROFESTIWAL odbywa się w ramach Święta Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Szczegółowy program zamieszczony jest na stronie  www.astrofestiwal.pl. Zapraszamy!

Reklama