Zaproszenie do udziału w LXVI Olimpiadzie Astronomicznej

Baner LXVI Olimpiady Astronomicznej

Wystartowała 66. Olimpiada Astronomiczna. Zawody skierowane są do uczniów szkół ponadpodstawowych. Finały odbędą się w Roku Kopernika 2023 roku, a co więcej, Polska będzie wtedy gospodarzem Międzynarodowej Olimpiady Astronomii i Astrofizyki.

Poniżej prezentujemy tekst zaproszenia dla uczniów do wzięcia udziału w konkursie, przesłanego przez Komitet Główny Olimpiady Astronomicznej.

Z kolei nauczyciele mogą wziąć udział w warsztatach pt. „Jak wspomagać olimpijczyka w szkole”, które odbędą się w trybie hybrydowym 29 września 2022 roku w Planetarium Śląskim i online. Więcej informacji na stronie Olimpiady Astronomicznej.

W każdym numerze czasopisma "Urania  Postępy Astronomii" publikujemy przykładowe rozwiązania zadań z wcześniejszych edycji olimpiady. Uczestnikom polecamy też książkę Zadania z Olimpiad Astronomicznych XXXVI-LX.

Zaproszenie do udziału w LXVI Olimpiadzie Astronomicznej

Jak co roku Planetarium Śląskie zaprasza uczniów szkół średnich oraz utalentowanych uczniów szkół podstawowych do udziału w LXVI Olimpiadzie Astronomicznej. Tegoroczna edycja konkurs ma szczególny charakter, gdyż finał rozgrywany będzie roku 2023 – roku jubileuszu 550 lat urodzin Mikołaja Kopernika. Z tej okazji nasz kraj będzie gospodarzem Międzynarodowej Olimpiady z Astronomii i Astrofizyki.

Wszelkie informacje oraz formularz rejestracyjny znajdują się na tej stronie

W skrócie:

• Olimpiada jest dla uczniów szkół średnich (z wyjątkami opisanymi w Regulaminie).
• Podejmij wyzwanie i sprawdź się! Kosmiczna satysfakcja gwarantowana.
• Zapisz się do udziału poprzez formularz rejestracyjny w zakładce „LXVI-Olimpiada Astronomiczna”.
• Pobierz tematy zadań teoretycznych I serii oraz tematy zadań obserwacyjnych.
• Spróbuj rozwiązać zadania. Możesz do woli googlować, czytać, pytać itp.
• Swoje rozwiązania na każdej stronie należy oznaczyć kodem uzyskanym przy rejestracji.
• Do 10 października 2022 roku należy przysłać rozwiązania jednego zadania teoretycznego (pierwsze lub drugie) oraz zadania testowego. Rozwiązania koniecznie wysłać z adresu podanego w czasie rejestracji.
• Otrzymasz zadania II serii, w międzyczasie pracuj nad zadaniami obserwacyjnymi.
• Spróbuj rozwiązać i te zadania. Możesz do woli googlować, czytać, pytać itp.
• Do 14 listopada należy odesłać rozwiązania II serii i zadanie obserwacyjne.
• Zadanie obserwacyjne jest obowiązkowe – jeśli nie podobają ci się tematy podane przez organizatorów, możesz przedstawić wyniki własnych obserwacji.
• Śledź stronę internetowa Olimpiady Astronomicznej – będą się na niej pojawiać materiały szkoleniowe i przygotowawcze.
• Zapamiętaj swój kod! Zbiorcze wyniki pierwszego etapu (zadania I i II serii oraz jedno zadanie obserwacyjne) będą opublikowane na stronie WWW z podaniem kodów zawodnika.
• W przypadku awansu otrzymasz kolejne informacje e-mailem.

Zostań Olimpijczykiem – zaprasza Komitet Główny Olimpiady Astronomicznej!

Źródło: Planetarium Śląskie