Przejdź do treści

Zaproszenie na XIII Letnią Szkołę dla nauczycieli i studentów

Projektor gwiazd w Planetarium MOA. Źródło: Łukasz Maślaniec (MOA)

W imieniu kierownictwa polskiego oddziału Europejskiego Stowarzyszenia do spraw Edukacji Astronomicznej (European Association for Astromomy Education – EAAE) oraz MOA w Niepołomicach zapraszamy do wzięcia udziału w XIII Letniej Szkole dla nauczycieli i studentów, odbywającej się od soboty 1 lipca do soboty 8 lipca 2023 roku w Młodzieżowym Obserwatorium Astronomicznym imienia Kazimierza Kordylewskiego w Niepołomicach.

Dlaczego warto? Do dyspozycji uczestników będzie bogaty wybór sprzętu obserwacyjnego, w tym teleskop RC 400 mm w kopule astronomicznej, teleskop Schmidta–Cassegraina 320 mm i teleskop słoneczny Lunt H‑alfa 100 mm, dwa teleskopy Newtona 250 mm na montażu Dobsona i wiele innych, ustawionych na obszernym tarasie obserwacyjnym. Program wykładów, prezentacji i warsztatów powstanie już po zgłoszeniach uczestników, ale na pewno będą poruszane tematy takie, jak projekt „Sally Ride EarthKAM & Space Camp”, społecznościowy projekt „Gaia Vari”, zdalne obserwacje teleskopami „Microobservatory” czy wreszcie jakościowe i ilościowe metody opracowania obserwacji astronomicznych.

Poćwiczymy też posługiwanie się programami komputerowymi FastStone, Gimp, DeepSkyStacker, Registax, Startrails, Astro Photography Tool i „Stellarium”, poznamy strony z efemerydami Heavens-above i ISS Transit Finder. W naszym studiu filmowym będziemy kręcili filmiki edukacyjne używając profesjonalnego sprzętu audio i wideo. Zainteresowani będą mogli stworzyć własny seans w naszym planetarium. Szczególnie dokładnie przyjrzymy się meteorytom z kolekcji Tomasza Jakubowskiego, z których kilkadziesiąt sztuk jest w naszej dyspozycji. Do wyłącznego użytku uczestników Szkoły będzie sala wykładowa, trzy sale ćwiczeń oraz cały kompleks konferencyjno-szkoleniowy z jadalnią i czteroosobowymi pokojami. Jeden z wieczorów – zależnie od pogody – poświęcimy na samochodowo-pieszą wycieczkę do Obserwatorium Astronomicznego imienia Tadeusza Banachiewicza na górze Lubomir w Beskidzie Wyspowym. W planach są wystąpienia nauczycieli akademickich z Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz studentów z Naukowego Koła Studentów Astronomii (NKSA) UJ. Oczywiście nie zabraknie prezentacji dotyczącej działalności naszego stowarzyszenia, które organizuje między innymi międzynarodowy konkurs „Catch a Star”.

Warunkiem uczestnictwa w zajęciach szkoły jest zgłoszenie imienne przy użyciu specjalnego FORMULARZA. Same zajęcia są bezpłatne, natomiast uczestnicy pokrywają koszty noclegów w kwocie 25 złotych za dobę. Na miejscu jest możliwość sporządzania posiłków we własnym zakresie, polecamy także korzystanie z usług cateringowych. Do tego w bezpośredniej bliskości Obserwatorium znajdują się trzy restauracje oraz pizzeria.

Kwatery będą w pokojach czteroosobowych (nie możemy zagwarantować, że wszystkie życzenia rodzinno-towarzyskie będą spełnione, ponieważ nie chcemy nikomu odmawiać udziału w zajęciach Szkoły, a to wymaga optymalnego zapełnienia 40 miejsc będących do dyspozycji).

Wszelkie zapytania proszę kierować pod adres gsek@moa.edu.pl lub zadzwonić czy też pisać smsy pod numer telefonu 608–431-106.


Czytaj więcej:

 

Opracowanie: Elżbieta Kuligowska, Grzegorz Sęk

Źródło: MOA w Niepołomicach

Na zdjęciu: Projektor gwiazd w Planetarium MOA. Źródło: Łukasz Maślaniec (MOA)

Reklama