Przejdź do treści

Zawalił się radioteleskop Arecibo

Radioteleskop Arecibo – uszkodzenia z sierpnia 2020 roku.

Dzisiaj dotarła fatalna dla astronomii informacja: radioteleskop Arecibo zawalił się. Nastąpiło to 1 grudnia nad ranem lokalnego czasu. Na czaszę spadła 900-tonowa platforma z odbiornikiem.

Smutna wiadomość została ogłoszona kilka godzin temu na Twitterze na profilu amerykańskiej National Science Foundation (NSF), do której należy Obserwatorium Arecibo. Katastrofa 305-metrowego radioteleskopu nastąpiła 1 grudnia nad ranem lokalnego czasu. Na szczęście nikt nie ucierpiał.

Zaledwie kilka dni temu agencja NSF ogłosiła decyzję, że radioteleskop w Obserwatorium Arecibo zakończy pracę. Była ona podjęta na podstawie analiz inżynieryjnych, w obawie o bezpieczeństwo pracowników i osób odwiedzających obserwatorium. Chociaż chyba nikt nie spodziewał się, że już po kilku dniach runie cała konstrukcja.

Arecibo przez wiele lat był największym pojedynczym radioteleskopem na świecie (średnica czaszy: 305 metrów). Wybudowano go w 1963 roku i dopiero w 2016 roku, pod względem wielkości, prześcignął go chiński radioteleskop FAST. Arecibo służył astronomii przez 57 lat, przyczyniając się do wielu odkryć – m.in. to właśnie tym instrumentem prof. Aleksander Wolszczan odkrył pierwsze planety pozasłoneczne.

W sierpniu 2020 roku teleskop został poważnie uszkodzony, bowiem urwał się jeden z kabli podtrzymujących metalową platformę wiszącą nad czaszą. Podczas opadania kabel zniszczył panele na długości około 30 metrów. Oszacowano szkody i analizowano możliwości naprawy. Kilka miesięcy później, 6 listopada, urwał się jednak kolejny kabel.

1 grudnia nastąpił dalszy ciąg zniszczeń. O godzinie 6.55 czasu lokalnego (EST), czyli o godz 12.55 polskiego czasu (CET), uszkodzeniu uległa południowo-zachodnia wieża i platforma z odbiornikiem (wisząca 150 metrów nad czaszą teleskopu, ważąca 900 ton) spadła na dół, niszcząc jeszcze bardziej czaszę. W efekcie uszkodziły się dwie kolejne wieże, z których biegły kable podtrzymujące konstrukcję odbiornika, a także okoliczne budynki obserwatorium.

Więcej informacji:

 

Autor: Krzysztof Czart

Źródło: National Science Foundation

 

Na zdjęciu:

Widok radioteleskopu Arecibo po uszkodzeniu czaszy w sierpniu 2020 roku. Źródło: University of Central Florida.

Reklama