Już w nadchodzący piątek (22.09) na wieczornym niebie dojdzie do kolejnego interesującego zjawiska astronomicznego. Tym razem Księżyc spotka się z gazowym olbrzymem - Jowiszem.
Do momentu największego zbliżenia Srebrnego Globu z jasnym Jowiszem dojdzie w dzień 22 września w okolicach godziny 12:26. Odległość pomiędzy Księżycem a Jowiszem wyniesie zaledwie 3 stopnie i 32 minuty. Zatem najlepszą porą do rozpoczęcia obserwacji tych dwóch ciał niebieskich będzie najbliższy piątkowy wieczór.
Same obserwacje zalecamy rozpocząć w okolicach godziny 18:30, tuż po zachodzie Słońca, gdy Księżyc będący wówczas w fazie bliskiej tylko 6% (kilka dni po nowiu), a jasny Jowisz (-1,79 mag), znajdować się będzie nisko nad zachodnim horyzontem. Obok nich, już przy pomocy choćby małej lornetki powinniśmy być w stanie dostrzec jasnego Saturna, który powinien być dobrze widoczny nad południowym horyzontem. Gdy spojrzymy również tego wieczoru kilka stopni powyżej Srebrnego Globu, dojrzymy kolejną jasną gwiazdę - Arktura (alfa Wolarza) o jasności 0,15 mag.
Interesującym obiektem, na który również można poświęcić chwilkę czasu, może być gromada kulista M3 o jasności 6,20 mag znajdująca się w konstelacji Psów Gończych. Przy użyciu lornetki o dużym polu widzenia powinniśmy bez trudu rozróżnić kilka jej najjaśniejszych gwiazd. Warto też wiedzieć, że gromada ta położona jest od nas w odległości około 33 900 lat świetlnych. Uczeni wyznaczyli również rzeczywistą średnicę gromady na około 160 lat świetlnych. Warto też zapoznać się z listą gwiazd zmiennych dla M3, ponieważ NGC 5272 może pochwalić się ich całkiem sporą ilością.
Co ciekawe, tego też dnia rozpocznie się astronomiczna jesień, a zapoczątkuje ją moment, gdy Słońce wkroczy w znak Wagi.
Wszystkim miłośnikom nocnych astronomicznych wrażeń życzymy pogodnej nocy i udanych obserwacji!
Autor: Adam Tużnik
Więcej informacji:
- Almanach Astronomiczny na rok 2017 - zawiera m.in. spis różnych zjawiska astronomicznych w całym roku
- Almanach w wersji na smartfony i tablety
Na ilustracji:
Księżyc oraz Jowisz tuż nad zachodnim horyzontem, w momencie koniunkcji. Źródło: stellarium.org