Przejdź do treści

Zbliża się wyjątkowa koniunkcja Księżyca z Aldebaranem

Najbliżej nocy z poniedziałku na wtorek (12/13.12) czeka nas wyjątkowa koniunkcja dwóch ciał niebieskich. W drugiej połowie nocy Srebrny Glob spotka się z najjaśniejszą gwiazdą konstelacji Byka - Aldebaranem.

Zjawisko, które będzie nas czekać w noc z poniedziałku na wtorek (12/13.12), będzie o tyle wyjątkowe, ponieważ w sąsiedztwie Księżyca świecącego w fazie dokładnie dobę przed pełnią, będą znajdowały się również inne bardzo ciekawe obiekty, polecane do obserwacji. Pomijając już samo maksimum tegorocznej aktywności Geminidów, które za pewne również będzie bardzo ciekawym zjawiskiem wartym uwagi.

Dla przypomnienia Aldebaran to najjaśniejsza gwiazda podwójna o jasności 0,85 mag, oddalona od nas o około 66,6 roku świetlnego w konstelacji Byka. Lokalizacja samego gwiazdozbioru nie powinna sprawiać większego problemu, ponieważ ulokowany jest on pomiędzy dwiema chyba dobrze wszystkim znanymi konstelacjami Oriona oraz Perseusza. Warto również pamiętać, że to właśnie w Byku znajduje się M45 (Plejady), czyli najbardziej znana otwarta gromada gwiazd widoczna na nocnym niebie.

Podczas nocy, w którą wystąpi sama koniunkcja, zachęcamy by przy użyciu choćby małej lornetki pokusić się o odszukanie M45, pomimo jasnego Księżyca znajdującego się dobę przed pełnią, oraz stosunkowo niewielkiej odległości dzielącej Srebrny Glob od M45. Powinna ona być bez najmniejszych problemów na tyle dobrze widoczna, by przy użyciu małej lornetki, takiej która daje stosunkowo dość duże pole widzenia, zdołać ją uchwycić.

Do największego zbliżenia Księżyca i Aldebarana dojdzie około godziny 06:20 nad ranem, jednak o tej porze obydwa ciała niebieskie będą już dość głęboko schowane pod zachodnim horyzontem, dlatego też same obserwacje zalecamy rozpocząć znacznie wcześniej, najlepiej tuż po północy, kiedy to Srebrny Glob będzie górował nad południowym horyzontem.

Prosimy pamiętać, że warto tak ciekawe zjawiska zachodzące tuż nad naszymi głowami, obserwować wspólnie wraz z najbliższymi, wtedy najlepiej możemy dzielić się ich uroczym widokiem z innymi. Wszystkim obserwatorom zbliżającej się koniunkcji życzymy pogodnych nocy i udanych obserwacji!

Autor: Adam Tużnik

Więcej informacji:
Na ilustracji:
Księżyc wraz z najjaśniejszą gwiazdą konstelacji Byka, czyli z Aldebaranem, tuż nad zachodnim horyzontem. Źródło: stellarium.org

Reklama